Komentáře
12/05/2020 Pavel Siuda

​Národní památník v Hrabyni dnes opět otevírá. Nabízí čtyři nové výstavy

Poprvé od založení Národního památníku II. světové války v Hrabyni se oslavy osvobození kvůli boji s koronavirem obešly bez slavnostních projevů a čestných salv.

75. výročí konce války připomněla v pátek 8. května jen soukromá pieta ředitelky Slezského zemského muzea Jany Horákové a vedoucí památníku Kamily Polákové. Obě ženy uctily oběti položením kytice na symbolickém hřbitově.

Veřejnost se do areálu dostane už dnes, v úterý 12. května, kdy se opět otevírají výstavní prostory hrabyňského památníku včetně venkovní expozice. Na první návštěvníky čekají čtyři nové výstavy.

Kurátoři muzea připravili výstavy o hrdinech leteckých soubojů v bitvě o Británii, kroniku osvobození Ostravska, zmapovali osudy rodiny generála Heliodora Píky i dění na filmovém festivalu ve Zlíně v období protektorátu. Všechny čtyři nové expozice budou otevřeny až do konce listopadu.

Osudy československých pilotů představí „Bitva o Británii“ v roce 80. výročí prvních střetů

Ve správní budově památníku najdete výstavu s názvem Bitva o Británii, která dokumentuje 80. výročí prvního významného střetnutí s nacisty vybojovaného výhradně prostřednictvím leteckých sil. V leteckých soubojích se německým stíhačkám postavilo v soubojích nad kanálem La Manche také devadesát československých letců. Osudy některých z nich přestaví nová výstava.

Kronika osvobození mapuje boje o severní Moravu a Slezsko i život hlavních hrdinů po válce

Ve stejném objektu mohou zájemci o historii sledovat průběh Ostravsko-opavské operace. Expozice Kronika osvobození prezentuje osvobození severní Moravy a Slezska na pozadí vojenské a politické situace v Evropě na jaře roku 1945. Výstava neopomíjí roli odboje v bojích s nacistickým Německem a na příkladu vzpomínek a hlášení vojáků přibližuje podmínky, ve kterých žili naši vojáci v bojích o Ostravsko. Autoři výstavy se věnují také osudům hlavních osobností operace po skončení války.

Výstava o rodině popraveného generála Píky nabídne nové fotografie a listiny z pozůstalosti

K poválečné tematice se vztahuje výstava věnovaná osudům rodiny generála Heliodora Píky, který se stal obětí justiční vraždy v roce 1949. Společný život Heliodora, Marie a Milana Píkových byl od počátku ovlivněn zařazením otce do vysokých vojenských a diplomatických funkcí. Zkázu rodinného života pak znamenalo zatčení otce a jeho věznění, které vyústilo v politický proces a popravu. Výstava ukazuje dosud nezveřejněné fotografie a dokumenty z pozůstalosti jeho syna - generála Milana Píky, jenž loni v březnu zemřel.

Protektorátní kina nepromítala jen válečné týdeníky. Výstava ukazuje Filmové žně ve Zlíně

Národní památník v Hrabyni se věnuje také filmové historii z období protektorátu. Výstava Festival Filmové žně ve Zlíně a žhavá léta milovníka Jana Pivce představí Zlín v letech 1940–1941. Do Baťova městečka se o prázdninách sjížděli vedle filmových fanoušků také populární herci, režiséři a osobnosti ze světa politiky a dalších sfér veřejného života. Ke stálicím filmového festivalu patřil přední český milovník Jan Pivec, který se stal také tváří této výstavy.

Plaťte raději kartou, na expozice jen s rouškou a dodržujte dvoumetrový odstup

Po znovuotevření Národního památníku II. světové války budou platit vládou nařízená omezení, která například neumožní vystoupat na vyhlídku nebo využít interaktivní expozice nebo dětský koutek.

Samozřejmostí bude rouška a desinfekce. Při platbě vstupného a suvenýrů je preferována bezkontaktní platba kartou. Památník je otevřen od úterý do neděle vždy od 9.00 – 12.00, 14.00 – 17.00 (poslední možný vstup v 16.30).

Více k výstavám a stálým expozicím Národního památníku II. světové války v Hrabyni včetně hygienických pravidel najdete na stránkách Slezského zemského muzea http://www.szm.cz/.

Sdílejte článek