Národní divadlo moravskoslezské startuje novou sezonu, nabídne 16 premiér
Národní divadlo moravskoslezské vstupuje do 106. sezony s mottem Proměny a konstanty. Čtyřsouborové divadlo chystá pro diváky celkem 16 premiér.
Ke třem říjnovým novinkám už naplno běží zkoušky. Ondřej Havelka zkouší se souborem opery Šarlatána Pavla Haase (premiéra bude 10. října), Tomáš Svoboda připravuje se členy činohry inscenaci Discoteca Paraiso od Rolanda Schimmelpfenniga (česká premiéra 26. října). Balet pro premiéru 17. října chystá večer s názvem Čistá radostance a potěší diváky pěti choreografiemi – pěti tanečními styly v běhu času.
Slova proměna a konstanta se samozřejmě dají přiřadit i k připravovaným novinkám všech čtyř souborů: v nabídce je až do června světová klasika, po mnoha letech také velká barokní opera, ale diváci zažijí i osobitou a novou interpretaci známých světových titulů. „Konstantou je nejen divadlo jako takové, ale pro nás jsou to i naše divadelní budovy. Letos v červnu uplynulo 130 let od otevření Národního domu, nejstaršího kulturního domu v Moravské Ostravě. Je místem, kde se přes různé jeho proměny 130 let hraje divadlo. Budova již sedm desetiletí nese jméno Divadlo Jiřího Myrona, a protože i on měl letos kulatá výročí narození i úmrtí, bude i jeho osobnost součástí programu obou zahajovacích galavečerů 7. a 8. září,“ říká ředitel Jiří Nekvasil.
Diváci v sezoně číslo 106 tedy uvidí 16 novinek – pět v opeře, po dvou v baletu a muzikálu a sedm premiér má v plánu činohra. Na repertoáru všech čtyř souborů zůstává 38 inscenací. Sezonu společně zahájí všechny soubory v již osvědčeném modelu zahajovacích galavečerů v obou velkých divadlech (Antonína Dvořáka a Jiřího Myrona), tedy tam, kde jsou jednotlivé soubory nejvíc doma. Opera, balet i muzikál nabídnou během gala divákům ukázky z novinek, činohra se soustředí výhradně na „ducha starého Myrona“. O přestávce se diváci mohou připojit ke společné procházce po divadelní Ostravě s průvodcem.
Oslavy 130. výročí otevření Národního domu a také 140 let od narození Jiřího Myrona nekončí. Veřejnost se s herci, tanečníky, operními a muzikálovými zpěváky bude moci potkat také během jízdy speciální divadelní tramvají po Ostravě 22. září. Trasu a časy divadlo včas oznámí.
Ateliér při Národním divadle moravskoslezském bude hned zkraje sezony hostit pět týmů z Evropy zapojených do mezinárodního projektu s názvem Resistance! mladý festival evropské moderní historie. „Mladí lidé od 16 do 23 let ze šesti zemí (kromě Česka jsou to týmy z Francie, Itálie, Portugalska, Nizozemska a Slovinska) vytvořili v minulém roce performance na téma z moderních dějin; vybrali si zásadní události či velké akty odporu v jejich zemi. My jsme zvolili pražské jaro 1968 a oběť Jana Palacha,“ přibližuje lektorka Ateliéru při NDM Tereza Strmiska. Všechny týmy v Ostravě sehrají své inscenace pro školy i veřejnost ve dnech 10.–12. září. V plánu jsou každý den diskuze se studenty i večerním publikem na daná témata.
Projekt má neformálním způsobem přitáhnout pozornost k dějepisu a připomenout historické a společenské milníky, přimět mladé uvažovat v historickém kontextu a otevřeně o tom mluvit. Šest týmů takto už postupně hrálo ve třech zúčastněných zemích, nyní je na řadě Ostrava. „Širší veřejnost se mohla s naší inscenací s názvem Když skončilo jaro seznámit už v rámci programu Noci divadel,“ zdůraznila Tereza Strmiska s tím, že finančně se na projektu podílí Evropská unie.
Národní divadlo moravskoslezské na sezonu opět chystá i řadu výstav. V Galerii současné malby v Divadle Antonína Dvořáka si diváci mohou prohlédnout díla výrazných výtvarníků-malířů, v Galerii Opera v Divadle Jiřího Myrona pak pořádá výstavy především ve spolupráci s Institutem tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě. Už 3. září zahájí v druhém jmenovaném prostoru přehlídku svých uměleckých fotografií student institutu Marek Koliha. Od 11. září bude možné vidět malby Marty Kolářové ve foyeru Divadla Antonína Dvořáka.
NDM každoročně pojmenovává slavnostní sál v Divadle Jiřího Myrona po významné osobnosti s divadlem spjaté. Tentokráte padla volba na Vladimíra Kristina, malíře, ilustrátora a jednoho z prvních scénografů našeho divadla. Vzácné materiály pro výstavu, která přiblíží jeho život a dílo, zapůjčilo mj. Ostravské muzeum a Slezské zemské muzeum v Opavě.
NDM bude v létě 2025 spolupořadatelem a hostitelem řady koncertů v rámci bienále hudby 20. a 21. století Ostravské dny a v průběhu sezony také hostitelem komorních koncertů agentury Presto, které zazní ve slavnostním sále Vladimíra Kristina v Divadle Jiřího Myrona.