Sport
01/04/2019 Tomáš Svoboda

Narážečka: Tak už něco hrajte, výsledkáři!

Narážečka je fotbalová klasika a taky rubrika Magazínu PATRIOT, ve které budeme narážet na okamžiky a události zpestřující zápasy našich regionálních týmů v první a druhé lize.

I s odstupem několika dnů platí, že poctu slezskému derby mezi Karvinou a Baníkem (2:0) složili jen domácí hráči a fanoušci, kteří se odhodlali přijít přímo na stadion. Jako třeba ti, kteří v jednom ze sektorů připomenuli, že se jednalo taky o derby hornické.

Možná byli naivní, když čekali vyrovnaný souboj chlapů, kteří do sebe na trávníku půjdou odvážně, dravě, obětavě a férově. Určitě byli překvapení, když viděli, jak jedna parta bojuje hlavně sama se sebou a druhá to vyloženě fláká.

Místo důstojné prezentace fotbalu, který se v našem kraji vždycky hrával na špičkové úrovni, jsme si hlavně kvůli výkonu baníkovců udělali ostudu v přímém přenosu před celou republikou.

Prohráli, protože jsou lemplové, říká jeden z hlasů lidu. Kdepak, řekne druhý, oni to Karviné „jenom“ pustili. Třetí věří kouzlu Franze Straky, čtvrtý pranýřuje Boba Páníka, pátý vyhlašuje bojkot a šestý se snaží upozornit, že Baník má na jaře problém odehrát jakékoli utkání.

Ať tak či tak, srdce fotbalových patriotů byla zklamána a podvedena podobně jako na podzim 2017, kdy derby nenabídlo plnohodnotný sportovní zážitek, ale skončilo zářezem Karviné a „krvavou“ výhrou tonoucího Baníku 2:1, který dal oba góly neregulérním způsobem.

Máme se ještě divit lidem zvenčí, kteří se po pátku zase pošklebují, že na Ostravsku hrajeme fotbal slabý, nebo dokonce předem ovlivněný ve prospěch toho, kdo zrovna potřebuje body? Jednou zachraňujeme Baník, podruhé Karvinou.

No co, furt jsme jeden revír. Pěkně se nám daří, říkají machři z „výborů“, když si umíme výsledky (za každou cenu) zařídit. Dělá to tak každý, kdo má za ušima. Fotbal, který zavřeli do vlastního polosvěta, ale živoří. Nahatou pravdu jsme nedávno viděli ve Wembley.

Přes všechno zlé ovšem zůstává krásnou a docela milosrdnou hrou, která dává i po velkých průserech šanci začít jinak a lépe. Karviná ji dostane už zítra na Slavii, Baník pro změnu ve středu proti Liberci. Hraje se pohár, čtvrtfinále, které je dalším krůčkem k Evropě.

Nejen baníkovci dobře vědí, že jejich „mužný a soubojový fotbal“ je na mezinárodní scénu málo. Opatrná hra z bloku a dlouhé nákopy, to je slepá ulička. Ale nevadí. Je třeba mít sny a v těžkých chvílích ukázat, že je ve vás něco víc, než si lidé myslí.

Baroš a spol. k tomu mají ideální příležitost. V poháru je všechno otevřené, v lize čtyři kola do konce a potom nadstavba ne za trest, ale za odměnu pro fanoušky. Tak už něco hrajte, výsledkáři!

Sdílejte článek