Nejnovější zprávy: Autotest: Hyundai Tucson N LINE, rodinný rychlík Příběh slavného orchestrionu z Chalupářů, vyměněn za rogalo a znovu nalezen

Společnost

Nakažených v Darkově je už 319, opatření se rozšiřují i na další doly

V souvislosti s ohniskem covidu-19 v karvinském Dole Darkov společnosti OKD hygienici k dnešku evidují 319 nakažených.

Ilustrační foto: Archiv

Od středy tak přibylo 17 nových případů onemocnění. Vyplývá to z informací zveřejněných Krajskou hygienickou stanicí (KHS) v Ostravě.

Počet pozitivních zaměstnanců dolu stoupl na 221, tedy o čtyři více než ve středu, mezi nimi je rovněž 11 pendlerů. Pozitivní výsledek vyšetření byl potvrzen také u 93 rodinných příslušníků, což je nárůst o 13 lidí, a rovněž u pěti jiných pracovníků.

Od dnešního dne platí také nové mimořádné opatření, kterým hygienici nařídili městům a obcím na Karvinsku pravidelnou dezinfekci veřejných prostor.

"Krajská hygienická stanice stanovila protiepidemická opatření pro všechna pracoviště OKD s ohledem na aktuální vývoj epidemiologické situace. Kontroly jsou prováděny postupně na všech provozech OKD se zaměřením na provádění preventivní desinfekce a kontrolu opatření, která mají za cíl zabránit kontaktu mezi jednotlivými směnami," uvedli hygienici.

Mluvčí společnosti OKD Naďa Chattová dnes potvrdila, že se zpřísněná opatření rozšiřují z Darkova na další doly. Horníci se například nebudou přesouvat na jiná pracoviště ani se potkávat na směnách. Firma bude kontrolovat negativní testy pendlerů.

"Na všech lokalitách budou instalovány termokamery na měření teploty," řekla Chattová.

Z dolu Darkov se nákaza rozšiřuje mezi další obyvatele, zejména z Karvinska. Pozitivní test na covid-19 vyšel například pečovatelce v domově důchodců Nový domov Karviná.

Hygienici ve středu večer nechali v domově otestovat 27 klientů a šest zaměstnanců, kteří s pracovnicí přišli do styku.

Ředitelka zařízení Eva Cholewová odpoledne řekla, že výsledky testů zatím nemá k dispozici. Podle ředitelky se oddělení zavřelo, aby se personál a klienti nepotkávali s lidmi z dalších částí domova.

Personálně krajské zařízení provoz zvládá a má i potřebné ochranné prostředky. Zasažená část domova se již také desinfikovala.