Společnost
11/12/2023 Petr Sobol

Nadšenec v Ostravě vybudoval houbovou farmu. Inspiroval ho Netflix

Foto: Petr Sobol

Ostrava má spoustu úžasných míst, o kterých jste možná nikdy neslyšeli. Jedním z nich je houbová farma Urban Fungi.

Houbovou farmu v Ostravě založil před více než dvěma půl roky Lukáš Pomp. Před pár týdny se přestěhovala na nové místo na ulici 30. dubna v centru města. „Pracoval jsem v různých firmách na různých pozicích. Poté, co jsem skončil ve své poslední práci, jsem si dal dva měsíce prázdnin a přemýšlel, co budu dělat dál. V té době jsem na Netflixu viděl dokument Fantastické houby. Tím to všechno začalo,“ prozradil Pomp v rozhovoru pro patriotmagazin.cz.

Věděl jste pak hned, že se tímto směrem vydáte?

Na YouTube se mi automaticky začala ukazovat videa, jak se s houby pěstují. Za dva měsíce jsem zjistil, že už nedělám nic jiného a žiju v houbovém světě. Za další měsíc jsem měl všechno napsáno na papíře a pak už jsme s kamarádem otvírali naši houbovou farmu. Byla to rychlá cesta

Neměl jste z toho strach?

Skočili jsme do toho rovnýma nohama. Jeden pán v jednom z videí řekl, že pěstování hub je mixem mezi vědou a uměním. Ve vědě máte jasně dané postupy, které je třeba dodržet. Umění je pak jako lego. Máte sice postupy, ale musíte použít své lokální suroviny. Poskládat se to však dá všude ve světě.

Před časem jste se přestěhovali do nových prostor. Co vás k tomu vedlo?

Získali jsme dobrou zakázku, potřebovali jsme více místa. Můžeme se zvětšit a taky napravit počáteční chyby. Na spoustu věcí jsme totiž přišli až v průběhu našeho provozu.

Co všechno na vaší houbové farmě děláte?

Pěstujeme houby, které prodáváme restauracím a obchodům. Děláme taky substráty pro domácí pěstování, které nabízíme prostřednictvím našeho e-shopu.

Můžete nám popsat, jak pěstování hub na houbové farmě probíhá?

Na začátku potřebujete vstupní suroviny, piliny z tvrdých dřevin a obilné živiny, které se musí namočit. Je třeba mít správnou vlhkost substrátu, který se pak musí vysterilizovat nebo vypasterizovat. Následně se do substrátu naočkuje houba, kterou chceme pěstovat. Jakmile je substrát prorostlý a houba už nemá co jiného papat, tak je připravena udělat plodnice. Substrát se tedy otevře a zanese do stanu s určitým vlhkem a teplotou. Tam houba začne dělat plodnice, které potom sklízíme. A poté přijde na řadu expedice.

Umí kuchaři s takovými houbami pracovat?

Jsme národem houbařů, což trochu sráží cenu pěstovaných hub. Ale takové houby si u nás nenasbíráte. My u nás sice jíme hodně hub a hřibů, ale taky je pravda, že s exotickými druhy hub moc kuchařů nepracuje. Nicméně tento trend k nám pomalu prostupuje a houby se objevují v jídlech stále častěji.

Co s houbami dělají lidé, kteří si je od vás kupují pro vlastní užití?

S houbami je to tak, že je buď nesnášíte, nebo milujete. Když je lidé milují, tak z nich zkouší stále nové věcí. Kromě užití v kuchyni se z hub dělají doplňky stravy jako třeba alkoholové extrakty či tinktury, lidé si je mohou nadrtit nebo nasušit.

Jak domácí pěstování hub funguje?

Můžeme dodat už vypěstovanou houbu nebo balíček s návodem na pěstování, pomocí kterého si doma lidé čerstvé houby vypěstují sami. Houby se množí dělením. Když někam nasypete zrníčka, tak začnou růst. Každá je však jiná a každá potřebuje jiné plánování a jinou strategii. Tak třeba korálovec ježatý prorůstá deset dní, zato shitake tři měsíce.

Do jakých restaurací a podniků houby dodáváte?

Třeba do ostravské Tsuri. Bere je také Black Kale v Porubě, bistro Plato, farma z Fryčovic nebo Bio košíky z Poruby. Chceme se držet farmářských a bio prodejen, rádi bychom se dostali i do více restaurací. Taky se nám rozjíždí jedna velká spolupráce, díky které se dostáváme i do obchodních řetězců.

Která z vašich hub je mezi lidmi nejoblíbenější? Shitake?

Jasně, ta je nejznámější. O shitake se říká, že obsahuje pátou chuť, takzvané umami. Ještě jsem nepotkal dva lidi, kterým by chutnala stejně. Někdo v nich cítí něco sladkého, někdo třeba oříšky.

Pokud lidé v lese nasbírají špatné houby, může z toho být malér. Hrozí něco takového i u vás?

Právě, že ne. Vím, co pěstuji a co sadím. Jedná se v podstatě o zemědělskou činnost.

Můžete z hub dělat i doplňky stravy?

To už je problém. Pokud bych chtěl udělat nějaký výrobek nebo doplněk stravy, tak k tomu už musím mít speciální zkoušky.

Mohou vás lidé potkávat i na trzích?

Chodíme na Trhy, co se hledají. Pro mě je však složité na takové akce něco plánovat, je třeba to všechno vymyslet už několik měsíců dopředu. Trhy jsou každopádně fajn, můžeme tam dát lidem osvětu, co všechno houby umí, jaké druhy hub rostou a jaké se dají pěstovat. Je to výborná potravina. Každá houba navíc má výrazné pozitivní účinky na zdraví.

Jaká je pro zdraví nejpřínosnější?

Shitake čistí krev, korálovec ježatý dává do pořádku trávící a nervovou soustavu. Umí obnovovat neuronové spojení, je výborný jako prevence proti demenci a stařeckým chorobám. Zároveň je vhodný pro cukrovkáře a jejich bolesti. Umí zastavit odumírání nervů. Existují na to i konkrétní příklady.

Povídejte…

Proběhl třeba jeden pokus na myších. Naučili je bludiště, pak jim ale způsobili demenci. Následně je nakrmili korálovcem a myši si opět vzpomněly. Sám na sobě mám subjektivní pocit, že mi z hlavy vypadává méně věcí. Přijde mi, že se mi díky korálovci zlepšuje i nálada. A pozitivní zpětnou vazbu mám taky od svých klientů. Je však třeba myslet na to, že trvá několik týdnů, než se účinky projeví.

Má pěstování hub budoucnost?

Využití hub je strašná spousta. Houby jsou všude, ale víme o nich toho stále málo. Podhoubí je vlastně takový přírodní internet, pomocí něhož si stromy a rostliny umí posílat živiny. Houby stojí na začátku i konci všeho, je to úžasná říše.

Foto: Petr Sobol a Lukáš Pomp
Sdílejte článek