Proměny kraje
20/05/2020 Jaroslav Baďura

Nadšenci vysportovali chatě Prašivá nové vytápění. Přispěl i kraj a obce

Starý kotel na fosilní paliva už bude na beskydské chatě Prašivá sloužit jen jako nouzová záloha, teplo a teplou vodu teď začalo vyrábět moderní tepelné čerpadlo.

Provozovatelé a Klub českých turistů touto investicí opět posílili svůj důraz na fungování chaty v souladu s přírodou a ekologickými principy.

Na pořízení a instalaci čerpadla jim přispěla Nadace ČEZ, Moravskoslezský kraj a okolní obce.

Nové čerpadlo, které zajistí teplou vodu i vytápění celé chaty, přispěje k ekologickému provozu a do budoucna přinese i finanční úspory.

„Prioritou byl samozřejmě ekologický přínos. Náhrada spalování fosilních paliv šetrnějším zdrojem je naším dalším krokem k ochraně beskydské přírody. Dalším plusem je samozřejmě i to, že už nebudeme muset pravidelně nakupovat koks a tyto ušetřené finance můžeme použít na další opravy v rámci projektu obnovy chaty,“ řekl správce chaty Martin Stiller.

Jeho tým se na šetrné provozování chaty v souladu s přírodou zaměřuje dlouhodobě. „Od začátku třídíme odpad a snažíme se to naučit i návštěvníky. Neděláme žádná smažená jídla a neprodukujeme žádný odpadní olej. Do práce chodí většina týmu pěšky, abychom snížili emise aut v lese. Postavili jsme venkovní ekologické záchody, které fungují na dešťovou vodu, abychom šetřili vodou pitnou. K nápojům nerozdáváme brčka ani balené cukříky, jídlo ani pití nepodáváme do plastového nádobí,“ vyjmenoval Martin Stiller některé zásady, ke kterým by chtěl do budoucna přidat solární panely nebo elektromobil pro zásobování chaty.

Historie chaty

Horskou chatu Prašivá postavili čeští vlastenci v roce 1921 jako první českou horskou chatu ve slezských Beskydech, na její výstavbu osobně přispěl i Tomáš Garrigue Masaryk.

Dnes patří beskydskému odboru Klubu českých turistů, který jí od roku 2015 postupně opravuje. Do práce se už několikrát zapojili i energetici – zaměstnanci ČEZ tam jezdí pravidelně a rádi pomáhat v rámci dobrovolnických dní.

V příštím roce chata oslaví 100 let.

Sdílejte článek