Sport
23/06/2023 Petr Sobol

Na Zlaté tretře se představí hvězdy světové atletiky. Padne Boltův rekord?

Už jen pět dní zbývá do Atletického zážitku roku 2023 v Česku. V úterý 27. června se do Ostravy sjede elita světové atletiky.

Nejlepší atleti planety budou bojovat o body a limity pro nadcházející mistrovství světa. Hlavní hvězdou 62. Zlaté Tretry Ostrava bude absolutní jednička současné světové atletiky - létající tyčkař Armand Mondo Duplantis. Letos již překonal 611 centimetrů a na podobné výšky bude myslet i v Ostravě.

Velká forma provází i koulařského světového rekordmana Ryana Crousera, světového rekordmana Lamechu Girmu z Etiopie, který poběží Zátopkův Memoriál na 1500 metrů, a taky mistra světa v disku Kristjana Čeha ze Slovinska, jenž minulý týden dosáhl nejlepšího výkonu za posledních 15 let - 71.86 metrů.

Ženský běh na 100 metrů překážek obohatí loňská vítězka a zároveň olympijská šampionka, letos nezdolaná Jasmine Camachová-Quinnová z Portorika. Loni těsně minula rekord mítinku. Výborným přírůstkem startovního pole je Američanka Tia Jonesová a už dříve byla ohlášena mistryně světa a světová rekordmanka Tobi Amusanová. Navíc přijede i mistryně světa z roku 2019, Američanka Nia Aliová. Nemůže chybět ani její manžel, kanadský olympijský vítěz Andre De Grasse, který poběží 100 metrů. Čekají ho těžcí soupeři: Jihoafričan Akani Simbine, kanadský mistr světa ve štafetě Jerome Blake a senzační aktuální halový mistr Evropy Samuele Ceccarelli Itálie. Poběží i olympijský finalista, Joe Fahnbulleh z Libérie si troufne na double. Nastoupí i na 200 metrů s ambicí útočit na Boltův rekord mítinku.

Mužské překážky se vracejí po pěti letech, i když bez zraněného Petra Svobody. Zahraniční účast je skvělá: čerstvý japonský rekordman Šunsuke Izumija změří síly s lídrem evropských tabulek, kterým je Just Kwaou-Mathey z Francie. Na startu bude i mistr Evropy z roku 2018 Pascal Martinot-Lagarde a ve formě soutěžící Francouz Wilhelm Belocian.

K ohlášené Marileidy Paulinové z Mosambiku, která je v čele tabulek, přibyla na 400 metrů i mistryně světa z roku 2019 Salwa Eid Naserová z Bahrajnu a Polka Natalia Kaczmareková.

Ženská patnáctistovka má čtyři Etiopanky s osobními rekordy pod čtyři minuty, které slibují útok na rekord mítinku 3:59.05. Hlavním favoritem běhu na 400 metrů je lídr aktuálních světových tabulek Muzala Samukonga ze Zambie.

Na Zlaté tretře se představí i domácí špička v čele s Jakubem Vadlejchem, Barborou Špotákovou a ve formě soutěžícím Tomášem Staňkem. Mladší generaci budou zastupovat Lada Vondrová na 400 metrů a Amálie Švábiková v tyči.

Na ženské a mužské patnáctistovce nebude chybět olympijská finalistka a česká rekordmanka Kristiina Mäki, a také její partner, Filip Sasínek, medailista evropských šampionátů.

Na stovce poběží čeští rekordmani Jan Veleba a Zdeněk Stromšík. Na 400 metrů Matěj Krsek, Pavel Maslák a Patrik Šorm. Na dvoustovce český rekordman Jan Jirka, na 400 metrů překážek je v životní formě Nikoleta Jíchová. V nabité osmistovce mohou atakovat osobní maxima Filip Šnejdr, Jakub Davidík a talentovaný Jakub Dudycha.

Letos diváky potěší i fanzóna, kde se kromě atletiky představí také házená, florbal, americký fotbal, parahokej či baseball. K dispozici bude mini hřiště, soutěže nebo testování běžeckých bot. Nejslavnější osobnosti historie i současnost Zlaté tretry Ostrava pak připomene venkovní výstava Příběh Zlaté tretry. Chybět nebude autogramiáda legend.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama