Nejnovější zprávy: Z opuštěných břidlicových chodeb je unikátní turistická atrakce: Flascharův důl Kam dnes na oběd? Do Los Capolitos na burrito nebo quesadillu!

Byznys

Na vlastní kůži: ​Jeden den studentem MBA

Profesní titul MBA je mezi manažery velmi žádaný, je však složité vybrat si v nabídce institucí, které tento typ vzdělávání nabízí.

Foto: Vladimír Pryček

Proto jsme neváhali a využili možnost strávit den se studenty, kteří se připravovali na zisk titulu MBA v European Institute of Business Studies (EIBS).

Ačkoliv dnes působí i v Praze, má EIBS kořeny v Ostravě a je pevně spjata s místním Impact HUBem. Výuka zde probíhá vždy v sobotu a my měli to štěstí, že se během naší návštěvy setkaly tři různé kurzy.

V největší z učeben probíhalo odevzdávání závěrečných prací, které studenti postupně tvořili déle než rok tak, že se jejich téma neslo celou výukou a všemi odbornými předměty, které absolvovali.

Lukáš Kubík, finanční poradce, který dnes vede dvě pobočky franšízy OK Point, potvrdil, že hned po prvním sobotním bloku výuky věděl, jaké bude téma závěrečné práce, kterou dnes odevzdává doktoru Maňákovi.

„Téma práce – Business plán pro další vznikající franšízy - jsem si ujasnil hned po prvním víkendu stráveném v EIBS,“ řekl Lukáš Kubík.

„Při zpracování závěrečné práce mi velmi pomohly diskuze se spolužáky, kteří jsou manažery, podnikateli a obchodníky z mnoha oborů, a tak jsou jejich zkušenosti vidět i v mém business plánu,“ pokračoval Lukáš a velmi ocenil, že díky systematické přípravě vznikl ucelený dokument – komplexní business plán, který využije v dalším rozvoji svého podnikání.

To Jan Kozubek, vedoucí prodeje Premium selection ve společnosti CarTec Ostrava, odevzdal práci s názvem „Nástroje business inteligence ve společnosti CarTec Group, a. s.“ I on kvitoval výměnu zkušeností se spolužáky ze skupiny a mentoring ze strany vyučujících.

„Vedoucím mé práce byl Tomáš Tykva, který sám řídí společnost Business Inteligence, a tak mi velmi pomohl v oblasti data mining a při konsolidaci dat pro CarTec Group. Díky pravidelným prezentacím dílčích částí mé práce jsem získal perfektní zpětnou vazbu od spolužáků a lektorů. Té si cením nejvíce,“ prozradil Jan Kozubek.

Ve vedlejší učebně probíhala v úzkém kruhu výuka předmětu „Realitní právo“, jednoho ze stěžejních předmětů oboru „Business a management pro realitní makléře“.

Vstoupili jsme do plamenné debaty studentů s lektorem – zkušeným soudcem. Diskuze se týkala praktických dopadů úpravy věcných břemen a toho, jak nový Občanský zákoník řeší prodej nemovitosti břemenem zatížených.

I v poslední učebně, ve které více než desítka služebně nejmladších studentů oboru Business a management probírala pracovní a smluvní právo v podnikání, jsme si nemohli nevšimnout neformální, ale angažované atmosféry debaty, moderované lektorem tohoto předmětu.

Před odchodem jsme stihli krátce pohovořit s Jakubem Vlčkem, jedním ze zakladatelů společnosti a ten nám prozradil, že EIBS rozhodně nespí na vavřínech a tvrdě pracuje na další certifikaci, aby mohl na podzim v Ostravě představit prestižní vzdělávací program LL.M.

Sobotní dopoledne v Impact Hubu bylo velmi inspirativní, ve všech třech skupinách jsme cítili otevřenost, spolupráci a sledovali vzájemnou výměnu zkušeností a názorů studentů i lektorů z různých oborů managementu a podnikání.