Cestování
06/07/2022 Petr Sobol

Na vlastní kůži horníkem. V Landek Parku sfáráte do dolu a projedete se v manšafťácích

Kdo minul Landek, minul Ostravu, říká se. A co vy, už jste navštívili největší hornické muzeum v republice? Pokud ne, vezmeme vás tam.

Ostrava se sice mění, její kořeny se však nevymažou. Jsou totiž spojeny s hornictvím a těžbou černého uhlí. Nejstarší ostravskou šachtou byl Důl Anselm, který dnes už slouží veřejnosti.

Anselm byl před více než pětadvaceti lety přeměněn v Hornické muzeum, které je v současné době největší v celé republice. Nabízí čtvrt kilometru dlouhé chodby, které odhalují tajemství autentických hornických pracovišť.

Pokud navštívíte Landek Park v Ostravě Petřkovicích, který leží 1,5 kilometru od sjezdu z dálnice D1, tak si na vlastní kůži můžete vyzkoušet, jaké to bylo být horníkem.

Zažijete pocity horníka od příchodu na šachtu, kdy bylo nutné převléknout se v historických řetízkových šatnách, přes autentické fárání těžní klecí do dolu, až po cestu horníka na příslušné důlní pracoviště.

V blízkosti šachetní budovy si můžete vyzkoušet cestu na vzdálená pracoviště v dole jízdou v originálních vozíčcích – tedy v manšafťácích, které jsou určeny pro dopravu osob v dole. Důlní expozice je také obohacena o historii důlní dopravy z doby používání koní.

Velmi zajímavá je i expozice báňského záchranářství, která představuje unikátní soubor dýchací techniky a zachycuje její vývoj od roku 1883 až do současnosti. V těsné blízkosti centrálního parkoviště je pak volná expozice těžké důlní a dobývací techniky, která zahrnuje dobývací a razicí kombajny, vrtací vozy, nakladače nebo důlní lokomotivy.

Součástí areálu o rozloze 35 hektarů je také sídliště lovců mamutů, které představuje ukázku historického obydlí s ohništěm z dob prvního osídlení Landeku před 23 tisíci lety.

V Landek Parku najdete i sportovně relaxační část, včetně campu a stravovacích zařízení, což z místa dělá atraktivní a vyhledávanou příměstskou rekreační zónu, kam míří rodiny s dětmi, školáci, sportovci nebo organizátoři kulturních akcí.

Hornické muzeum je otevřeno od 9 do 18 hodin. Délka prohlídly velkého okruhu, který zahrnuje báňské záchranářství a fárání do dolu, je 120 minut, malý okruh (báňské záchranářství) zabere hodinu.

Dospělá vstupenka na velký okruh stojí 220 korun, zvýhodněné vstupné vyjde na 150 korun a rodinné na 570. U malého okruhu jsou ceny stanoveny na 120, 80 a 350 korunách. Jízda vláčkem na historickém nádvoří Dolu Anselm stojí 45 korun.

Sdílejte článek