Nejnovější zprávy: Co dnes dělá baníkovský mistr Pospěch? A proč mu fanoušci odpustili Spartu? Zchátralé Jánské Koupele mají naději na záchranu, studie plánuje rozvoj

Kultura

Na udílení moravskoslezských Cen Jantar vystoupí Nohavica či Kněžíková

​Na udílení moravskoslezských Cen Jantar vystoupí letos písničkář Jaromír Nohavica či operní pěvkyně Kateřina Kněžíková.

Foto: Karel Kita

Sošky za výrazné umělecké počiny pořadatelé předají 31. srpna v ostravské Aule Gong, řekl Aleš Honus z pořádající společnosti ProJantar. Akce se původně měla konat na jaře. Už podruhé ji ale organizátoři kvůli epidemii koronaviru přesunuli na letní měsíce.

"Stejně jako loni, i letos předpokládáme, že srpnový termín nám umožní galavečer uspořádat bez větších omezení. Všechna platná protiepidemiologická nařízení dodržíme," uvedl Honus.

Dodal, že čtvrtý ročník udílení Moravskoslezských kulturních Cen Jantar bude specifický v tom, že se kvůli pandemické přestávce nebudou oceňovat jevištní výkony v divadlech. Rozdány budou sošky v kategoriích literatura, hudba, výtvarné umění, dvě sošky pořadatelé udělí za celoživotní přínos a udělena bude také mimořádná cena za nejlepší divadelní on-line počin.

Pořadatelé již zveřejnili téměř kompletní program, ve kterém nechybějí jak někteří z nominovaných umělců, tak umělci, kteří cenu získali loni. "Z loňských vítězů se můžou návštěvníci těšit na vystoupení sopranistky Kateřiny Kněžíkové, která zvítězila v kategorii opera/ženy, tak na písničkáře Tomáše Kočka, která si odnesl sošku v kategorii Interpret roku. Vystoupí také kapela Kofe-in s písní Bouře, která loni získala titul Píseň roku," řekl.

Z letošních nominovaných pak svou účast a vystoupení potvrdili Jaromír Nohavica, duo Jiří Krhut a Štěpán Kozub či klavíristka a skladatelka Nikol Bóková. Seznam vystupujících doplňují například první dáma ostravského muzikálu Hana Fialová, operní pěvkyně Simona Mrázová či Koncertní sbor Permoník, který některé z vystupujících doprovodí.

I letos bude na pódiu přítomen dvacetičlenný orchestr pod vedením dirigenta Jakuba Žídka.

"V divadelních oborech nominace letos vyhlášeny nebudou kvůli uzavření divadel po velkou část roku 2020. Jevištní výkony v činohře, opeře, muzikálu a baletu budou poroty hodnotit až v příštím roce, přičemž posuzovat se bude období dvou let," dodal Honus.

Pořadatelé však chtějí letos udělit mimořádnou cenu za nejlepší divadelní on-line aktivity v období pandemie.

Kromě výročních cen budou i letos na galavečeru uděleny také dvě ceny za celoživotní přínos v oblasti kultury Moravskoslezského kraje. O laureátech těchto dvou cen rozhodne odborné kolegium.

Program bude přístupný pro veřejnost, vstupenky jsou již v prodeji.