Nejnovější zprávy: Nemocnice zatěžují senioři s covidem. Nepotřebují hospitalizaci, ale domovy je nechtějí vzít zpět Slavný tenisový šampion začínal jako sběrač míčků. Poznáte ho?

Společnost

Na silnici vytekly po nehodě cisterny tisíce litrů mléka

​Dvě jednotky profesionálních hasičů se v sobotu 26. září v noci zapojily do odstraňování následků dopravní nehody nákladního automobilu na dálnici D48.

Foto: HZS MSK

V katastru obce Zelinkovice se ve směru na Frýdek-Místek před tunelem Lysůvky převrátil přívěs cisterny vezoucí mléko.

Dopravní nehoda byla na operační středisko ohlášena čtvrt hodiny po půl třetí ráno. Na místo byli nejprve vysláni hasiči ze stanice HZS MSK z Frýdku-Místku se dvěma vozy.

Řidič nákladního automobilu nebyl zraněn, provoz na dálnici byl zcela zablokován. Hasiči průzkumem zjistili, že z cisterny před jejich příjezdem vyteklo přibližně 11 tisíc litrů mléka.

Na místo tak dorazili i zástupci Povodí Odry a odboru životního prostředí.

Po zadokumentování nehody policisty pomohli hasiči s odpojením vleku od nákladního vozu a uvolnili tak na krátkou chvíli dálnici.

Zbylé mléko z vleku - tedy přibližně 6000 litrů - následně přečerpal řidič do cisterny tažného automobilu. Poté mohli hasiči přistoupit k převrácení vleku zpět na kola.

S tím jim musela pomoci těžká technika - velitel zásahu si na místo události povolal těžkotonážní jeřáb Demag spolu s vyprošťovacím speciálem Bison ze stanice HZS MSK v Ostravě - Zábřehu. S nimi dorazila i pojízdná dílna s technickými prostředky.

Mezi nimi byly i zvedací a spouštěcí pneumatické vaky. Hasiči jeřábem opatrně nadzvedli vlek, vaky pod něj podsunuli a začali zvedat.

Pro zmírnění dopadu na kola byly připraveny zmíněné spouštěcí vaky, do nichž vlek následně měkce dosedl.

Po dobu vyprošťování byl na dálnici opět zastaven provoz. Zásah byl ukončen krátce před půl sedmou ranní.