Na scéně ostravského divadla loutek létá pilot Saint-Exupéry a Malý princ
Kouzelnou knížku Malý princ o putování malého hrdiny po planetách, než se dostane na Zemi a potká pilota, znají miliony lidí všech generací na celém světě.
Herci ostravského Divadla loutek se však rozhodli na divadelní prkna převést knihu Pilot a Malý princ světově známého českého autora dětských knih a ilustrátora výtvarníka Petra Síse. Ta dětem vypráví o životě slavného stvořitele Malého prince. legendárního letce a literárního velikána Antoina de Saint-Exupéryho.
A povedlo se. Šestice herců oděná do leteckých kombinéz si doslova hraje v pomyslném skladišti letecké pošty na jevišti s papírovými krabicemi a dřevěnými modely, s nimiž vytváří například letadlo, Eiffelovku nebo rodný dům Saint-Exupéryho. Dokáží také vyčarovat třeba saharskou poušť a pomocí dýmu, siluet bombardérů a ostrých světel i temnou atmosféru války.
Podobně jak se mění velikosti modelů letounů, střídají se v příběhu i velké i menší loutky pilota, někdy hraného i živým hercem, či Malého prince. Na jevišti divadla loutek tak létají letouny všech velikostí a druhů a autoři malému i velkému divákovi s pomocí ventilátorů a suchého ledu i během hodinového představení vysvětlí princip letu letadel či předvedou pomocí modelů i vývoj letectví od prvních typů do období druhé světové války.
Namaluj mi beránka
Především však s pomocí skvělé akordeonového doprovodu přenesou děti a jejich rodiče do Francie, a to třeba i třemi letouny s fábory francouzské trikolóry kroužícími s pomocí herců kolem Eiffelovky. Někdy letouny zaletí s pomocí herců i mezi diváky do hlediště. Modely letounů také občas i diváky rozesmějí a roztleskají, třeba když při scéně s doslova žonglérskými výkony herců v pozadí jeden z nich proběhne s letadlem, který nese za ocasem veliký nápis „Aplaus!“
Foto: Petr Chodura
Foto: Petr Chodura
První letošní premiéra, Sísův Pilot a Malý princ v režii nového uměleckého šéfa ostravského Divadla loutek Jakuba Maksymova, je však především hravým a dojímavým příběhem autora slavné pohádkové knížky. Několikrát se diváci během představení setkají také se samotným Malým princem. Například, když po havárii na saharské poušti pilot pomyslně vystoupí z těla zemdleného pilota a potkává lišku, která se kouzelně ošívá, než malému princi dovolí si ji ochočit. A v této scéně se s efektně zapíchnutým dvojplošníkem do saharského písku zazní i legendární prosba Malého prince k vypravěči, tedy samotnému Saint-Exupérymu: „Namaluj mi beránka.“
Krásné loutky, modely letadel i originální světelný design
Představení Divadla loutek je moderní, citlivé, někdy příjemně decentně efektní a někdy až půvabné. Častokrát se při něm ozval při premiéře z hlediště i dětský smích, ostatně právě divákovi od sedmi let divadelní tvůrci Pilota a Malého prince adresují.
Režisér kusu a umělecký šéf divadla Jakub Maksymov k adaptaci předlohy Petra Síse říká: „Sledujeme v ní fascinující životní cestu Antoina de Saint-Exupéryho. Jeho dětské sny o létání, které ho dovedly až do kokpitu letadla, přes jeho práci pro leteckou poštu, nebezpečné mise během druhé světové války až po jeho poslední osudový let nad Středozemním mořem."
Foto: Petr Chodura
„Naše inscenace je nejen poctou jeho odvaze a touze po svobodě, ale i připomínkou uměleckého odkazu a nesmrtelné tvorby Antoine de Saint-Exupéryho, včetně Malého prince. Diváci se mohou těšit na krásné loutky, prostředí letecké pošty, opravdové modely letadel i originální světelný design,“ zve na novou inscenaci režisér Jakub Maksymov, který už v roce 2021 zpracoval pro kladenské divadlo Lampion jeho předlohu v inscenaci Komodo.
Na plakát použili krásný dvouplošník Stearman
Maksymov si ke své první režii v pozici uměleckého šéfa DLO přizval svůj stálý tým. Scénografii navrhla Olga Ziębińska, hudbu složil srbský skladatel Lazar Novkov. Společně již dříve vytvořili oceňované inscenace jako Tesla pro Divadlo Komedie v Praze, Chronoskřítkové a Vodníček v Bratislavském bábkovém divadle nebo inscenaci A jako Antarktida v Bábkovém divadle v Žilině.
Podle vedení Divadla loutek Ostrava je o nový titul Pilot a Malý princ u veřejnosti a škol velký zájem. „Myslím, že kromě známého titulu diváky mohl zaujmout i plakát, který jsme jeli fotit na letiště do Moravské Třebové. Jeden z herců, Karel Růžička, je sám pilotem a velikým fanouškem letectví a pro focení plakátu si vyhlédl krásný dvouplošník Stearman PT-17. Jsme rádi, že se nám podařilo ho na focení zapůjčit a díky fotografu Petru Chodurovi tak vznikl opravdu povedený vizuál inscenace,“ popisuje ředitelka divadla Alena Punčochářová.
Nejbližší představení Pilota a Malého prince se uskuteční v neděli 24. listopadu v 10 a 15 hodin.
Jak vlastně zahynul pilot Exupéry?
Pro fanoušky záhad a tajemných příběhů lze možná doplnit, že Antoine de Saint-Exupéry zahynul jako pilot poté, co na Silvestra v roce 1944 vzlétl z Korsiky nad Středozemní moře k letu nad Francii. Desítky let se však vedou diskuze, jak vlastně samotný Antoine de Saint-Exupéry zemřel. Až v roce 2000 byly trosky jeho letounu nalezeny ve Středozemním moři. poblíž francouzského přístavu Marseille. K jeho sestřelení se přihlásil o osm let později bývalý stíhač německé Luftwaffe Horst Rippert. Ten prohlásil, že kdyby věděl, že uvnitř nepřátelského letounu sedí jeden z jeho nejoblíbenějších autorů, nikdy bych nestřílel.
Foto: Petr Chodura
Jenomže ve skutečnosti Rippertovo tvrzení nepotvrzují dobové dokumenty. Německé záznamy o sestřelech v prostoru Francie jsou kompletně dostupné a také spojenecké záznamy odposlechů německého rádiového provozu dokládají, že nad jižní Francií toho dne k žádnému boji nedošlo. Podle odborníků atak zůstávají nadále ve hře možnosti, že pád jeho stroje do moře mohla způsobit technická závada letounu, nedostatek pohonných hmot, nebo jeho zdravotní indispozice.