Společnost
30/05/2019 ČTK

Na přehradě Šance v Beskydech zahájilo provoz informační centrum

V provozní budově přehrady Šance na Frýdecko-Místecku v Beskydech dnes zahájilo provoz nové informační centrum.

Návštěvníci se tam dozvědí o vodním hospodářství, vodohospodářské soustavě povodí Odry a další zajímavosti o vodě, sdělila Šárka Vlčková, mluvčí státního podniku Povodí Odry, který přehradu provozuje.

"V rámci rekonstrukce vodního díla Šance musela být nově vystavěna provozní budova, ve které vznikl prostor pro informační centrum beskydské části povodí Odry. V budoucnu bychom chtěli podobné centrum vybudovat u přehrady Nové Heřminovy, a to pro jesenickou stranu povodí Odry," uvedl generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč.

Pro povodí jde podle něj o první takový počin, proto bude letošní provoz informačního centra testovat. "Poté ho vyhodnotíme a bude naší snahou nastavit nejvhodnější režim," uvedl Tkáč.

Centrum bude v letní sezoně otevřeno vždy od čtvrtka do neděle od 10:00 do 16:00. Čtvrtek bude přednostně vyhrazen pro plánované exkurze. Návštěvníci budou mít k dispozici interaktivní obrazovky doplněné krátkými filmy, vizualizacemi nebo animací. Na jejich dotazy budou připraveni odpovídat vodohospodářští odborníci.

Podnik Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl na území povodí řeky Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje. Mezi přehradami, které provozuje, jsou například Kružberk nebo Slezská Harta.

Vodní dílo Šance na řece Ostravici je v regionu stěžejní nádrží pro zásobování pitnou vodou, kterou dodává například Novojičínsku, Frýdecko-Místecku, Ostravě či části Karvinska. Loni na podzim tam skončila nejrozsáhlejší rekonstrukce od roku 1969, kdy byla přehrada předána do užívání.

Účelem tříleté rekonstrukce téměř za 500 milionů korun bylo především zajistit bezpečnost vodního díla v případě povodní a jeho spolehlivý provoz.

Hráz přehrady Šance je vysoká 65 metrů, je tak spolu s hrází nádrže Slezská Harta nejvyšší v kraji a patří i k nejvyšším v Česku.

Sdílejte článek