Nejnovější zprávy: Paštiky, trhané i sušené maso, cider. A všechno s medem, doporučuje včelař ze Šilheřovic Do opavského babyboxu dnes někdo odložil holčičku. Dostala jméno Olinka

Proměny kraje

Na podporu sociálního podnikání uvolnil kraj tři miliony korun

Moravskoslezský kraj letos podpořil sociální podnikání třemi miliony korun.

Díky 16 projektům, které kraj podpořil v oblasti sociálního podnikání, vznikne více než 20 nových pracovních míst pro handicapované nebo dlouhodobě nezaměstnané. V této oblasti kraj spolupracuje s klastrem SINEC, se kterým podepsal memorandum o další spolupráci. Na fotografii je náměstek hejtmana Jiří Navrátil a prezidentka Klastru sociálních inovací a podniků Jana Juřenová. Foto: MSK

Finance směřují na 16 projektů a v regionu tak vznikne více než 20 pracovních míst pro zdravotně postižené a dlouhodobě nezaměstnané. Novináře o tom informovala mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Letos podpořené projekty jsou zaměřené na rozšíření a modernizaci výroby v již fungujících sociálních podnicích, ale také na vznik podniků nových.

"Například výrobna svící a mýdel nabídne práci dlouhodobě nezaměstnaným nebo zdravotně postiženým z osoblažského mikroregionu. Nový sociální podnik Osoblažská dílna krajský příspěvek využije na nákup vybavení k sítotiskovému potisku výrobků, ale také na vytvoření zázemí pro zaměstnance. Díky dalšímu projektu vznikne v Kuníně včelařství, které finance využije na nákup úlů, příslušenství pro chov včel, zařízení potřebného k výrobě medu a dalších produktů. Projekt počítá i s vybudováním zázemí," řekl náměstek hejtmana Jiří Navrátil (KDU-ČSL).

Nové pracovní příležitosti ale vzniknou například i v pekařství v Krnově na Bruntálsku nebo v chráněné dílně, která zaměstnává lidi s nejrůznějším zdravotním postižením z Horní Lomné a jejího okolí.

Kraj v sociálním podnikání spolupracuje s Klastrem sociálních inovací a podniků - SINEC, který aktuálně sdružuje 65 podniků.

Z celkem 16 letos podpořených projektů jich 15 předložili právě členové klastru. V minulosti kraj do podpory sociálního podnikání investoval asi devět milionů korun.