Nejnovější zprávy: Milostivé léto. DPO vám za necelou tisícovku odpustí zbytek dluhu, úroky i exekuce Jdeme hlavou proti zdi, říká Patrik Bauer z Řeznictví u Bobra

Byznys

Na ostravském skeletu se opět pracuje. Zvládneme vše, potvrdil investor

Dostavba známého skeletu, který stojí na ostravské ulici 28. října poblíž Krajského úřadu, se opět dala do pohybu. Jak Magazínu PATRIOT potvrdil jednatel investora, kterým je společnost Smart Innovation Center (SIC), stavba bude připravená ke kolaudaci do konce září letošního roku.

Stavební práce na opláštění přízemní části ostravského skeletu (Foto: Tomáš Svoboda)

"Kdybychom nebyli přesvědčení o tom, že vše v daných termínech dokončíme, smlouvy bychom nikdy nepodepsali. Sankce jsou velmi tvrdé a veškeré podmínky jasně definované," uvedl jednatel společnosti Michal Burian, podle kterého nelze se stavbou váhat i s ohledem na čerpání dotačních prostředků ze zdrojů EU.

Za garanci samotné stavební části, která v těchto dnech pokračuje například osazováním velkoplošných fasádních skel v přízemní části objektu, považuje spolupráci s osvědčeným dodavatelem, firmou Metrostav.

"Už to je samo o sobě záruka řádného dokončení stavby. Věříme, že jsme schopni vše zvládnout. Objekt už je opláštěný, takže nyní nám zbývají vnitřní technologické práce, prostorové dělení příčkami a podobně," doplnil zástupce investora.

S projektem "Smart Innovation Center" se v Ostravě neobjevil náhodou. Jak dále vysvětlil, dva podobné projekty na bázi vědecko-technologických parků (VTP) již provozuje v Brně.

Konkrétně se jedná o "Technology Innovation Transfer Chamber" a "Biology Park". První funguje od podzimu roku 2014, druhý od počátku roku 2016. Obsazenost jejich kapacit se pohybuje kolem 90 %.

Proto věří, že podobný zájem ze strany technologicky zaměřených firem, které vyhledávají zázemí s vyšším standardem, bude i v Ostravě. "Navazujeme tím na naše aktivity v Brně, ale v tomto případě je pro nás klíčová spolupráce s radou Smart Cities. To je téma, kterým se Moravskoslezský kraj zabývá, ale dosud pro něj nemá pracoviště," řekl Burian.

Podle něj je na rozdíl od jiných velkých měst v Ostravě pro podobné investice stále dostatečný prostor. Dosavadní VTP jsou totiž napojeny primárně na spolupráci s vysokými školami.

Pověsti nedokončené stavby, kterou původně zahájili komunisté už v roce 1987, se nebál. "Víme, že si na tom vylámalo zuby docela dost lidí, ale pro nás bylo rozhodující prosadit myšlenku, že se projekt zrealizuje zapojením zdrojů z EU a za spolupráce s krajem a městem Ostravou," dodal jednatel investorské společnosti.

Skelet měla nejdříve dokončit firma Red House Development, která objekt koupila již v roce 2008. Nakonec ale po dlouhých průtazích realizovala pouze většinu fasádních ploch a střechu. Loni pak požádala město o převod na nového vlastníka, který se zaručil, že stavbu letos dokončí.

V rámci konceptu "Smart Cities“ by měly do nového ostravského technologického centra směřovat zejména firmy zabývající se efektivním využitím zdrojů, snižováním energetické náročnosti, optimalizací dopravy či snížením zátěží pro životní prostředí díky moderním technologiím.

Fotogalerie