Proměny kraje
20/10/2021 Petr Sobol

Na Ondřejníku bylo vysázeno tři tisíce nových stromů. Ruku k dílu přiložil i olympijský šampion

V pátek 15. října vysadili žáci krajských středních škol na ondřejnickém kopci více než pětistovku mladých stromků, v sobotu se do akce pořádané Moravskoslezským krajem a Biskupskými lesy zapojila také veřejnost.

Obnova lesů poničených kůrovcem nebyla jediným cílem víkendové akce na Ondřejníku. Moravskoslezský kraj a Biskupské lesy chtěly veřejnost upozornit na význam lesů, potřebu pečovat o přírodu, ale i náročnost práce lesníků. Během dvou dnů tak na Ondřejníku přibylo 3000 sazenic.

Ruku k dílu přiložil i olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý. Mezi dobrovolníky byli jednotlivci, skupinky, ale také rodiny s dětmi.

„Pro tento projekt nebylo nejdůležitější samotné sázení, chtěli jsme lidem hlavně připomenout náročnost péče o lesy a jejich význam pro nás pro všechny. Proto této víkendové akci předcházela osvěta ve školách i v médiích, přímo na místě byl i informační stánek lesníků. Obnova lesů je dlouhodobou záležitostí, stromky, které byly na Ondřejníku nově vysazeny, vytvoří souvislý porost až za mnoho let. Všem dobrovolníkům, kteří se do akce zapojili, proto velmi děkujeme,“ řekla radní Moravskoslezského kraje pro životní prostředí Zdenka Němečková Crkvenjaš a dodala, že Moravskoslezský kraj na hospodaření v lesích přispívá, v minulých dvou letech lesníkům rozdělil skoro 19 milionů korun.

„Pro tento projekt byla vybrána lokalita na Ondřejníku. Snažili jsme se najít místo, které bude snáze dostupné. Šlo nám především o to, aby si děti uvědomily, co pro nás lesy znamenají, že není dobré šlapat po stromcích, nebo přes ně v zimě jezdit na lyžích, nebo při výletech nechávat v lese odpadky. Cílem akce také bylo, aby především mladší generace poznaly, jak těžká je práce lesníků a že za zasazení desítky tisíc stromů se skrývá spousta dřiny a péče. Jsme nadšení z obrovského zájmu a ze zodpovědného přístupu sázejících,“ uzavřel ředitel Biskupských lesů Libor Konvičný.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama