Kultura
25/02/2023 Petr Broulík

Na čem se kdysi v Beskydech lyžovalo? Ostravské muzeum hostí unikátní výstavu

​Patříte k těm, kteří měli doma ve sklepě nebo na půdě ještě dřevěné lyže? S předpotopním vázáním?

Možná dokonce patříte k beskydským lyžníkům. K oněm průkopníkům lyžování, kterým v těchto dnech a týdnech vzdává hold výstava Ostravského muzea a ostravského kulturně sportovního spolku Elegant, který má ve svých řadách nadšence pro staré bicykly, dřevěné lyže jasanky a vše, co dýchá první republikou a první polovinou minulého století.

Bohatá výstava Počátky lyžníků v Beskydech ukazuje, na jakých lyžích a sáňkách před desítkami let první odvážní lyžaři v Beskydech jezdili, jaké vybavení měli, jak vypadaly staré sněžnice či oblečení lyžařů. Na velkých fotografiích ukazuje místa na Lysé, Bílé, Gruni, Bílém Kříži a v jiných částech Beskyd, kde byli kdysi lyžaři či lyžníci jako doma a kde je chataři nadšeně vítali.

Historie turistických chat i legendární Jiří Raška a Jiří Parma

Organizátoři navozují v první části výstavy atmosféru počátků lyžníků v Beskydech historickými pohlednicemi z turistických chat a útulen, které možná mnozí s nostalgií poznají, a které půjčilo do Ostravy Muzeum Těšínska. Návštěvníci se mohou seznámit také s vývojem zimních sportů v Beskydech a prvními lyžařskými spolky a lokalitami.

Tuto část doplňuje sbírka vázání sjezdových lyží, vývoj lyžařských bot a vybavení, sbírka permanentek a odznaků se zimní tématikou. Součástí expozice je i foto koutek nebo malé kino, kde návštěvníci mohou vidět cenné dokumenty o historii prvních spolků.

Je tu i malá síň slávy věnovaná nejúspěšnějšímu zimnímu sportu v Beskydech – skoku na lyžích. Skokanské legendy Jiří Raška a Jiří Parma tu mají vystavené medaile, poháry, historické fotografie, lyže i dobové sportovní oblečení. Součástí jsou také fotografie z instalace unikátního povrchu Durokryt na nejznámějším skokanském můstku ve Frenštátě pod Radhoštěm i vizualizace a model jeho obnovy.

Dřevěné jasanky, lyže bez hran. Už jste je vyzkoušeli?

A kdo holduje někdejším jasankám, najde v Ostravském muzeu kromě rozsáhlé sbírky mapující technický vývoj lyží, typů holí a vybavení prvních lyžníků i prezentaci obnoveného řemesla a instalaci dílny na výrobu jasankových lyží.

Poslední část výstavy navíc představuje novodobé závody a expedice na těchto dřevěných lyžích bez hran, ale také propojení horského a podhorského folklóru a lyžníků či novodobé telemarkové lyžování.

Expozici doplňují expediční saně a vybavení, ukázky krojů, fotografie z expedic, trofeje z novodobých závodů, současná literatura o historii Beskyd či krátký film věnovaný obnovenému řemeslu výroby jasankových lyží. Na a tak všechny, kdo si chtějí připomenout někdejší, ale i ty současné lyžníky, organizátoři zdraví starým lyžařským pozdravem: „Skol!“

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama