Mirai Navrátil
se rád pouští i do jiných projektů.
Muzeum Třineckých železáren a města Třince odkládá přístavbu nového vstupu do budovy. Výstavní prostory budou pro veřejnost přístupné od 4. června.
Během dubna a května probíhaly výkopové práce a oprava horkovodu. Příprava projektu přístavby si však vyžádá více času. Muzeum nově vzniklý časový prostor využije k tomu, aby uspokojilo žádosti návštěvníků o prohlídku unikátního subfosilního kmene, který byl v prostorách instalován teprve nedávno.
„Mimořádný exponát, subfosilní dubový kmen nazvaný Eridanus, jehož stáří přesahuje 6 500 let, jsme získali do sbírek teprve nedávno a veřejnost ještě neměla dostatek času se s ním seznámit, zájem je ale velký. Teď budou mít možnost jej opět obdivovat,“ říká vedoucí muzea Eva Zamarská. Připomíná, že kmen Eridanus byl součástí projektu Les civilizací na světové výstavě Expo v Japonsku. Takto staré subfosilní duby patří k nejvzácnějším dřevěným materiálům, které se dnes na planetě nacházejí, a jsou běžně dostupné pouze ve vybraných světových muzeích a vědeckých institucích.
Muzeum také otevře výstavy, které plánovalo na podzim. Jsou spojeny výhradně s Třincem, které slaví 95 let od svého povýšení na město. „Výstava To to letí … 95 let města Třince je spojena s 80. lety existence Základní umělecké školy v Třinci. Expozice nabídne prvopočátky od povýšení z obce Třinec na město i návštěvu prezidenta Československa T. G. Masaryka u této příležitosti. Výstavu doplní exponáty z období 60. až 80. let 20. století, které nám darovali obyvatelé Třince a lidé z okolních vesnic v posledních čtyřiceti letech a patří jim za to velké díky,“ říká vedoucí muzea Eva Zamarská. Výstavu podle ní doplní i řada historických fotografií.
Další výstava s názvem Škola, která spojuje generace, patří 90. výročí Střední průmyslové školy Třineckých železáren. Panelová výstava mapuje prvopočátky učňovského školství v Třinci až po její současnost, nejlépe vybavenou střední školu v kraji.
Návštěvníci si pak prohlédnou fotografie z dronu autora Pavla Zubka v expozici nazvané Werk a město z ptačí perspektivy. Obdivovat mohou také bohatou 140letou historii katolického kostela Sv. Alberta, který patří k významným stavbám druhé poloviny 19. století. „Málokdo ví, že u položení základního kamene byl v roce 1882 přítomen arcivévoda Albrecht, tehdejší majitel třinecké hutě. Panelová výstava nabídne i další zajímavosti z historie kostela,“ uzavírá Eva Zamarská.
Muzeum každoročně navštíví okolo 20 000 lidí. V loňském roce se zde uskutečnilo 20 výstav a dalších 22 doprovodných akcí. Mezi návštěvníky patří nejen turisté z celé České republiky, ale také ze zahraničí, zejména z Polska, Slovenska a dalších zemí. Významnou skupinu tvoří rovněž žáci mateřských a základních škol z Třince a okolí, kteří muzeum navštěvují v rámci interaktivních a vzdělávacích programů. Společenské a regionálně zaměřené akce pak přitahují rodiny z celého regionu.
Podnikové muzeum Třineckých železáren bylo otevřeno v roce 1969 u příležitosti 130. výročí založení podniku jako první hutnické muzeum v republice. Od roku 1992 jej huť provozuje společně s Městem Třinec.