Nejnovější zprávy: Milostivé léto. DPO vám za necelou tisícovku odpustí zbytek dluhu, úroky i exekuce Jdeme hlavou proti zdi, říká Patrik Bauer z Řeznictví u Bobra

Společnost

Muž, který odevzdal nalezený poklad, dostane půl milionu korun

​Půlmilionovou odměnu dostane od kraje poctivý nálezce, který odevzdal náhodně objevený poklad.

Ilustrační foto: Národní muzeum Praha

Moravskoslezskému kraji předal 2231 vzácných mincí, které před pěti lety našel zakopané v okolí Vítkova na Opavsku. O přiznání odměny, která nálezci ze zákona patří, na dnešním zasedání rozhodli krajští zastupitelé. Součástí nálezu byly pražské groše Karla IV. a Václava IV.

"Mince zakopané v hliněné nádobě na Vítkovsku mají odhadem hodnotu 1,5 milionu korun. Je to určitě vzácný nález, který má hlavně kulturně historickou hodnotu a je zajímavý i svým složením. Předpokládá se, že tento majetek jeho majitel uschoval poblíž obchodní stezky někdy před vypuknutím husitských válek. Chtěl tak uchránit na tu dobu opravdu velké bohatství. Zakopal mince vydané v šedesátiletém časovém rozmezí, což nasvědčuje tomu, že mince nastřádaly dvě nebo dokonce tři generace," uvedl náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo (KDU-ČSL).

Podle něj jde o dosud největší nález mincí v regionu. Po dokončení jejich ošetření a prozkoumání budou k vidění v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku.

"Po šesti stech letech pod zemí se mince dočkaly náležitého zájmu. Bezprostředně po nálezu byly odvezeny do lokálně nejbližšího muzea v Opavě, následně do Frýdku-Místku do Muzea Beskyd zřizovaného Moravskoslezským krajem. Následoval proces čištění mincí, který si vyžádal zhruba dva roky. Pak mince putovaly do Prahy do Národního muzea k odbornému ohodnocení a dalšímu prozkoumání. Mince pak budou převezeny zpátky k nám a vystaveny nejpozději v roce 2024, kdy bude Muzeum Beskyd slavit 100 let od svého vzniku," doplnil Curylo.

Objevitelé historických nálezů by měli postupovat podle pravidel, které určuje zákon o památkové péči. O každém nálezu, především z podzemí, by mělo být neprodleně informováno nejbližší muzeum.

Historické nálezy ze zákona patří kraji, na jehož území byly nalezeny. Zákon nálezci připisuje finanční odměnu až do výše deseti procent z odborného znaleckého posudku, který určí kulturně-historickou hodnotu nálezu. Tržní hodnota nálezu pak bývá výrazně nižší.

"Poctivému nálezci, který na nalezené mince včas upozornil archeology ze Slezského zemského muzea v Opavě, děkuji. Objevil a odevzdal obrovské bohatství, což jsme ocenili vyšší odměnou, než kterou nám udává zákon. Stanovený desetiprocentní podíl jsme navýšili až na odborně odhadovanou tržní cenu nálezu, což je 489.000 korun českých. Tyto takzvané poklady jsou pro nás nesmírně důležité kvůli možnosti poznání kulturních, hospodářských, ale i sociálních dějin našeho kraje," vysvětlil Curylo.