Proměny kraje
11/12/2019 Jan Smekal

​Můstky ve Frenštátě čeká rekonstrukce. Areál bude patřit k nejmodernějším v Evropě

Skokanské můstky ve Frenštátu pod Radhoštěm sice nesou slavné jméno po Jiřím Raškovi, jsou ale v hodně špatném technickém stavu.

Díky rozsáhlé rekonstrukci by z nich do budoucna měl vzniknout moderní areál, který by mohl hostit i významné sportovní akce mezinárodního formátu.

Kvůli plánované rekonstrukci areálu Jiřího Rašky se v úterý sešli ve Frenštátě pod Radhoštěm zástupci Moravskoslezského kraje, města Frenštátu, obce Trojanovice, Tělovýchovné jednoty Frenštát i Svazu lyžařů ČR, aby podepsali Memorandum o vzájemné spolupráci při realizaci obnovy skokanského areálu Jiřího Rašky ve Frenštátě pod Radhoštěm.

„Pokud chceme udržet památku Jiřího Rašky ve 21. století, tak areál musíme zmodernizovat, jinak shnije. Části jsou ze dřeva a zdejší podmínky odpovídají podmínkám ze 70. let minulého století, takže rekonstrukce je nutná,“ uvedl Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport.

„Opravou udržíme významné sportovní středisko v České republice, protože na základě dobových fotografií vidíme, čeho všeho se tady podařilo dosáhnout. Ať už to byla zlatá olympijská medaile, zlato z mistrovství světa, Světový pohár ve skocích na lyžích, Turné čtyř můstků, takže vynikajících výsledků je tady skutečně mnoho,“ zdůraznil. „Udržíme tedy sportovní část. Navíc součástí areálu by měla být také turistická část, která pomůže regionu ekonomicky, což je také podstatné,“ dodal.

Memorandum je čtvrtý krok, který bylo potřeba udělat k tomu, aby mohla následně začít celá rekonstrukce.

„V žádném případě to není krok do prázdna. Máme už vyřešené majetkové vztahy, což nebylo jednoduché, protože společně s Frenštátem jsme museli státu zaplatit za část pozemků, které jsme museli odkoupit, pak se zpracovala investiční studie, kterou zaplatil kraj i město. Teď se už připravuje dokumentace pro územní řízení, finanční prostředky na ni uvolnil Moravskoslezský kraj,“ přiblížil Folwarczny.

„Teď máme rozhodnutí tří zastupitelstev, tedy nejvyšších samosprávných orgánů. Zastupitelstva Moravskoslezského kraje, zastupitelstva města Frenštát i zastupitelstva Trojanovic. Řekli jsme si, že uděláme všechno pro to, abychom areál zmodernizovali. Přistoupil k tomu také Svaz lyžařů ČR jako nejvyšší sportovní svaz v tomto odvětví, stejně tak Tělovýchovná jednota Frenštát, takže hlavní aktéři se rozhodli, že udělají všechno pro to, aby se areál modernizoval,“ poznamenal náměstek s tím, že u velkých projektů se vždycky jednotlivé termíny postupně posouvají. „Pokud ale všechno půjde dobře, první výsledky by mohly být v roce 2023,“ nastínil.

Modernizovaný areál by mohl hostit i juniorské mistrovství světa

Modernizace skokanského areálu by měla výrazně pomoct také českým reprezentantům, jejichž výsledky jsou v současné době tristní.

„Dostávám spoustu dotazů k tomuto tématu, ale bohužel infrastruktura je zastaralá. Když se podíváme na skokanský můstek ve Frenštátě, byl postavený skoro před padesáti lety. Za celou dobu tady proběhla jedna lehká rekonstrukce, což nestačí. Nemáme kde trénovat. Pokud se nebudou rekonstruovat skokanské můstky ve Frenštátě ani v Harrachově, nevychováme novou mládež a nové talenty a tento sport by zanikl,“ upozornil Jakub Janda, předseda Úseku skoku na lyžích Svazu lyžařů ČR.

„My tady chceme zachovat odkaz Jiřího Rašky. Proto se areál také po něm jmenuje a chceme, aby tato tradice ve Frenštátě pokračovala.“

Skokanský areál ve Frenštátě pod Radhoštěm pravidelně hostí Světový pohár žen a Kontinentální pohár mužů. „Pokud by se areál podařilo zrekonstruovat, v což věřím, mohli bychom tady dostat i letní světový pohár mužů a vzhledem k tomu, že nedaleko jsou běžkařské trati na Pustevnách, mohli bychom žádat i o mistrovství světa juniorů, což je hodně významná sportovní akce,“ podotkl Janda, který sice už dva roky neskáče, ale před měsícem se zúčastnil jedné exhibice.

„Jestli se areál opraví a budu na tom zdravotně dobře, tak třeba bych jeden skok absolvoval, ale musel bych se na to připravit. I když by šlo spíše o takové přejetí. Samozřejmě by mě to lákalo,“ přiznal.

Bývalý český reprezentant upozornil na fakt, že momentálně není v Česku jediný můstek se zimním provozem. „Nejvíce na tom jsou bití junioři a dorostenci. Muži skáčou celou sezonu Světový pohár, ale když se vrátí domů, potřebovali by skokani někde potrénovat. Teď se třeba vrátili z Ruska a už odjíždí do Seefeldu, což je velice náročné. Mnohem pohodlnější by bylo, kdyby mohli trénovat doma,“ poznamenal Janda.

„Potřebovali bychom, aby se dalo jak v Harrachově, tak ve Frenštátě trénovat nejen v zimě, ale i v létě. Jeden týden totiž mají kondiční a jeden skokanský. Potřebujeme, abychom nakombinovali kondiční se skokanským tréninkem. Jelikož soustředění jsou velice drahá a nákladná pro úsek skoku, takže pokud by se nám toto podařilo, náklady by šly ohromně dolů,“ řekl Janda a doplnil, že čím více infrastruktury mají skokani doma, tím pak dosahují lepších výsledků.

„A když se podíváme přímo na Frenštát, stále je tady slušná dětská základna. Pokud tady ale bude všechno v novém kabátě, bude to úplně něco jiného a věřím, že pak zájem o skoky na lyžích rapidně vzroste,“ uzavřel někdejší český skokan.

Sdílejte článek