Mural připomíná životickou tragédii. Vytvořil ho pravnuk gestapáky zavražděného malíře
Letošní prázdniny jsou pro spolek Životice Sobě pracovním časem, ve kterém realizoval tři významné projekty k upomenutí 80. výročí životické tragédie, jedné z největších genocidních akcí spáchaných nacisty na našem území za druhé světové války.
K tragické události došlo v ranních hodinách 6. srpna roku 1944, kdy v odvetě za nepřipravenou a nevydařenou akci místní odbojové skupiny zavraždilo gestapo třicet šest místních mužů a chlapců. Při následných represích zemřeli další lidé, několik desítek jich bylo deportováno do koncentračních táborů.
První z letošních akcí spolku bylo vyznačení jedenáctikilometrové naučné stezky Životické tragédie, která má za cíl připomenout hrůzné činy, spáchané na konci druhé světové války na místních občanech. Naučná stezka navazuje na loňské osazení QR kódů k jednotlivým kamenným pomníčkům s informacemi o zavražděných, které bylo realizováno spolkem Životice Sobě, a na renovaci pomníčků, které financovalo polské Ministerstvo kultury a národního dědictví. Stezka čítá dvacet devět zastavení, které návštěvníky provedou krásnou krajinou Životic a zároveň událostmi onoho tragického dne.
Druhým významným projektem spolku byla realizace muralu na hospodářském stavení v centru Životic. Malbu vytvořil pravnuk gestapáky zavražděného místního malíře Teodora Warcopa, skvělý streetartista Nikola Vavrous, alias Khoma. Obraz mrazivě vystihuje poslední okamžiky života místního muže. Podobný osud 6. srpna 1944 postihl dalších pětatřicet mužů a chlapců ze Životic a blízkého okolí.
Tečkou za letošními aktivitami spolku k 80. výročí životické tragédie byla podnětná beseda s Karin Lednickou, která se uskutečnila přesně v den výročí. Autorka dokudramatu Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie se tímto tématem dlouhodobě a do hloubky zabývá, takže přítomným velice poutavě a věcně celou událost představila a zasadila do historického kontextu.