Společnost
07/01/2021 ČTK

Moravskoslezským nemocnicím chybí desítky až stovky zaměstnanců

Desítky až stovky zaměstnanců chybí moravskoslezským nemocnicím v souvislosti s nákazou covidem-19.

Pro mnohá zdravotnická zařízení to znamená problém nejen při péči o pacienty s koronavirem, ale i o další nemocné. Nemocnicím pomáhají dobrovolníci a někde i armáda, některé jsou nuceny rušit dovolené. Mnozí zdravotníci pracují přesčas.

Slezská nemocnice Opava, která má 1250 zaměstnanců, má aktuálně nakaženo či v karanténě 110 zaměstnanců, což je podle mluvčí Moniky Kunčarové velký problém.

"Personální situace je hlavním problémem pro rozšiřování kapacit pro covidové pacienty. Kvůli nedostatku zaměstnanců muselo být uzavřeno také neurologické oddělení, aby se jeho zaměstnanci mohli věnovat péči o covidové pacienty," uvedla mluvčí. Nemocnice podle ní žádala o pomoc armádu, ale ta zatím nebyla potvrzena.

"Protože potřebujeme především zdravotnické pracovníky, velmi úzce spolupracujeme se střední zdravotnickou školou v Opavě a Slezskou univerzitou," uvedla Kunčarová.

V nemocnici v Havířově na Karvinsku je z tisícovky zaměstnanců v pracovní neschopnosti 130 z nich, z toho 70 je v izolaci kvůli covidu-19.

"Limituje nás to všude, i v necovidové akutní péči," řekl ředitel nemocnice Norbert Schellong. Podle něj nemocnici pomáhá armáda i studenti.

"Noví zaměstnanci jsou v této době takřka utopie, pokud se někdo najde, tak by to byl kanibalismus a v rámci řešení pandemie v kraji i Česku by to nic neřešilo, jen by to přineslo problémy jinému zdravotnickému zařízení," míní Schellong.

Městské nemocnici Ostrava chybí na pracovištích 219 zaměstnanců, z toho 91 je v pracovní neschopnosti kvůli covidu-19, další čerpají ošetřovné nebo mají pracovní neschopnost kvůli jiné diagnóze. Nemocnice zaměstnává zhruba 1950 lidí.

"Nedostatek, respektive nepřítomnost zdravotníků na pracovištích, je pro nás naprosto limitující, zejména pokud se jedná o požadavky na stálé navyšování covidových lůžek," uvedla náměstkyně ředitele nemocnice pro řízení lidských zdrojů a správu Kateřina Kyselá.

Situaci zařízení zvládá díky abnormálnímu zatížení zdravotníků. Personálu muselo rušit i dovolené, využívá vojáky i brigádníky.

Fakultní nemocnice Ostrava, která je největším zdravotnickým zařízením v kraji, má k dnešku v pracovní neschopnosti 369 zdravotníků, z toho v souvislosti s covidovou infekcí je mimo službu 237 z nich. Nemocnice zaměstnává asi 3000 zdravotníků.

"Snažíme se situaci řešit přesuny z jiných oddělení, například z těch, kde je provoz redukován z důvodu zastavení plánované operativy," uvedla mluvčí Petra Petlachová. Nemocnici pomáhají studenti i dobrovolníci, armádu zatím nevyužila.

Krnovská nemocnice, která má přes 800 zaměstnanců, má nyní doma 34 pracovníků s covidem-19 a dalších 40 s jinými onemocněními. Další zaměstnanci mají ošetřovné a několik má neplacené volno, aby neohrozili své příbuzné, kteří mají závažné onemocnění. Také tato nemocnice musela rušit dovolené.

"Mnoho našich zdravotníků pracuje bezmála pět měsíců bez delšího odpočinku. V tom vypětí a s ochrannými prostředky je to nesmírně náročné a zaslouží si obdiv," uvedl ředitel nemocnice Ladislav Václavec. Nemocnice čeká další zhoršení situace a o pomoc poprosila i zaměstnance v důchodu.

V nemocnici v Třinci na Frýdecko-Místecku je 36 pozitivních zaměstnanců, což jsou přibližně čtyři procenta z celkového počtu.

"Díky součinnosti a vzájemné výpomoci celého personálu je v tuto chvíli chod nemocnice bez komplikací," uvedla mluvčí Irena Sikorová Nožková.

Sdílejte článek