Nejnovější zprávy: Poruba vyhrála ve Zlíně i Jihlavě, ve středu přivítá druhý Vsetín Range Rover. Long live the king!

Proměny kraje

Moravskoslezský ​kraj zalesní Ondřejník postižený kůrovcovou kalamitou

Při pohledu na Ondřejník je na první pohled patrné, jak kůrovcová kalamita poznamenala tento beskydský hřeben.

Foto: turistik.cz

Moravskoslezský kraj plánuje na konci dubna akci, při které děti, ale i dospělí lidé vysázejí nové stromky v této části Beskyd.

„Všichni víme, že nám vinou kůrovcové kalamity mizí lesy, proto jsme se rozhodli pomoct lesům nebo vlastníkům lesů s novou výsadbou stromů po kalamitě kůrovce. Vybrali jsme si lokalitu Ondřejník, protože ten je skutečně holý. V současné době připravujeme akci, která by měla být s největší pravděpodobností dvoudenní, a sice na konci dubna tak, abychom využili jarní vláhy,“ uvedla Jarmila Uvírová, náměstkyně hejtmana pro životní prostředí.

Nejprve musel kraj vybrat lokalitu, což nebylo vůbec jednoduché. „Obecně když chceme vysazovat stromy, tak je těžké najít lokality. Máme hrubý plán, který říká, že na konci ledna bychom tento projekt měli mít připravený. První den této akce by měl být určený pro školy, druhý pak pro veřejnost a různé neziskové organizace,“ nastínila Uvírová.

Hlavním cílem této akce je revitalizovat krajinu, vysadit stromky. „Je dobrý nápad zapojit do toho veřejnost, která jezdí na hory a může následně vnímat, jak les postupně roste. Lidé pak mohou cítit, že se sami zapříčinili o to, že vyrostl nový les. Celá akce nebude jen o výsadbě, ale i o lese jako takovém,“ předeslala Uvírová.

„Aby ti, kdo mají zkreslené představy, viděli, že lesník není někdo, kdo střílí zvěř, ale že skutečně chrání les. Při této akci nebudou chybět na Ondřejníku stánky s tématikou lesa, nepůjde čistě jen o výsadbu. Slibujeme si od toho hodně i co se týče enviromentální výchovy. Ukázat dětem všechno v praxi. U veřejnosti to pak bude obdobné, ale ve větším měřítku,“ míní náměstkyně.

A kolik stromků se chystá kraj na Ondřejníku vysadit? „To se bude odvíjet od zájmu škol, veřejnosti a organizací, které se do této akce zapojí. Jakmile informace o této akci pověsíme na web a oslovíme školy a další organizace, tak podle zájmu pak budeme řešit, kolik stromků vysadíme,“ řekla Uvírová.

„Je třeba si uvědomit, že budeme muset zajistit také dopravu pro všechny účastníky, což není jednoduché, protože až nahoru na Ondřejník se vyjet nedá. Každopádně pokud bude o tuto akci zájem, zvažujeme, že bychom ji na podzim zopakovali. Ať už na Ondřejníku nebo někde v Jeseníkách,“ doplnila s tím, že půjde o listnaté a smíšené lesy.