Nejnovější zprávy: Bezmocný senior ležel tři dny ve vaně. Povedlo se ho zachránit? U přechodu se Slovenskem havarovaly tři kamiony. Silnice byla neprůjezdná

Proměny kraje

Moravskoslezský kraj za 65 milionů korun zrekonstruuje Nový domov

Moravskoslezský kraj za 65 milionů korun zrekonstruuje Nový domov v Karviné, který poskytuje služby seniorům a lidem s chronickým duševním onemocněním nebo demencí.

Vizualizace: MSK

Součástí rekonstrukce bude i přístavba, díky níž se kapacita domova zvýší o 25 lůžek, sdělila mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

Stavba, kterou dnes převzal zhotovitel, společnost Beskydská stavební, má být hotova příští rok v září. V současné době je tam v domově pro seniory 62 míst a v domově se zvláštním režimem 104 míst. Během stavby budou obyvatelé rekonstruované části dočasně bydlet v bytových domech přímo naproti domovu, které poskytne město Karviná.

"Budeme se snažit udělat vše pro to, aby určitá míra nepohodlí v náhradních prostorách byla našim uživatelům vynahrazena. Nová podoba domova pro ně bude určitě patřičným zadostiučiněním," uvedla ředitelka domova Eva Cholewová.

Hejtmanův náměstek pro sociální oblast Jiří Navrátil (KDU-ČSL) uvedl, že nových 25 lůžek se bude nacházet v pohodlných jedno- a dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zázemím.

"Lidé, kteří v domově žijí, jsou zcela odkázáni na pomoc ostatních. Je nutné zajistit, aby žili v příjemných a důstojných podmínkách. Kvalitu péče zvýší i nový evakuační lůžkový výtah," uvedl Navrátil.

Upravovat se budou také venkovní plochy areálu domova.

"Moravskoslezský kraj na tuto velkou investici ze svého rozpočtu přispěje 45 miliony korun, zbytek doplatí stát. Rekonstrukce zvýší komfort domova, ale také zhodnotí majetek Moravskoslezského kraje," řekl hejtmanův náměstek pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania (ANO).