Nejnovější zprávy: Frenštát si připomene 30 let od začátku odsunu ruských vojáků z města Izraelský hudebník a držitel Grammy Oran Etkin vystoupí v Ostravě

Proměny kraje

Moravskoslezský kraj pěti miliony podpoří filmové štáby

Moravskoslezský kraj chce podpořit filmové štáby, které budou natáčet v regionu. Přerozdělí mezi ně pět milionů korun na tvorbu dokumentů, filmů nebo seriálů.

Ilustrační foto: Archiv

Kraj chce podporou začínajících i zavedených filmových produkcí rozvíjet filmovou tvorbu v regionu a zlepšit jeho image, řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová.

"Náš region filmařům nabízí jedinečné lokace i atmosféru. Mohou si pro natáčení vybrat nejen zajímavá industriální prostředí, ale i krásnou přírodu Beskyd a Jeseníků. Jsem přesvědčený, že je u nás také velký potenciál v lidech. Doufám, že finanční podpora, kterou nabízíme, k nám filmaře naláká," uvedl náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška (ANO).

Produkce mohou na snímky natáčené v regionu získat až 2,5 milionu korun. O dotaci mohou požádat od 1. do 15. října. "Filmové štáby utrácejí v místě natáčení několikanásobek poskytnutých peněz. To je i jednou z podmínek přidělení dotace, filmaři u nás musí utratit minimálně dvojnásobek získaných financí," doplnil Krkoška.

Dotaci lze využít například při pronájmu lokací, na techniku nebo třeba kompars a podobně, tedy na náklady související přímo s natáčením v kraji, nikoliv na postprodukci díla.

Kraj spolupracuje na novém programu s Moravskoslezskou filmovou kanceláří, která začala fungovat na konci roku 2011.

Pro produkce je v regionu kontaktní institucí. Pomáhá třeba při hledání vhodných lokací, zajišťuje jejich obhlídky, asistuje při organizaci místních služeb všeho druhu.

Jejím cílem je zajistit, aby produkce co nejvíc využívaly právě místní zdroje.