Proměny kraje
04/09/2020 Petr Broulík

Moravskoslezský kraj chce udávat směr ve využití vodíku nejen v dopravě

Moravskoslezský kraj podporuje vznik nového výzkumného centra, které vzniká při VŠB-TUO a projekt nese název Centrum energetických a environmentálních technologií – Explorer (CEETe).

Toto centrum má také pomoci transformaci průmyslového kraje a jeho přechodu na takzvanou „dobu bezuhelnou“.

První vodíkové autobusy vyjedou na silnice Havířovska

A právě jedním z hlavních úkolů tohoto centra bude zkoumání využití různých zdrojů vodíku jako bezemisního zdroje energie. CEETe má vzniknout mezi lety 2020 a 2023 a jeho výstavba přijde na 270 milionů korun. Výsledky práce CEETe bude Moravskoslezský kraj aplikovat hlavně při zavádění vodíkových pohonů v dopravě.

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka řekl, že v moravskoslezském regionu a vlastně v rámci celé republiky začnou první vodíkové autobusy jezdit na Havířovsku.

„V této oblasti lidé autobusy hodně využívají a také se zde jezdí delší trasy, což je pro zavedení vodíkové dopravy ideální. Proto jsme se stávajícím dopravcem uzavřeli smlouvu na zajištění autobusové dopravy na kratší dobu. Další výběrové řízení pak už bude obsahovat požadavek právě na využívání vodíkového pohonu. Takže přechod na vodík by mohl být plynulý a bezproblémový,“ sdělil náměstek hejtmana kraje Jakub Unucka.

Nejdříve ale musíme postavit plničku na vodík a nakoupit autobusy

Přechod na vodíkovou dopravu však závisí na několika faktorech. „Na začátku roku 2022 má být na Hranečníku v Ostravě zprovozněna plnička na vodík. Bez té by se jezdit nemohlo. Také bude nutné, aby dopravce, který vyhraje výběrové řízení, získal na asi 10 vodíkových autobusů dotaci. Pak bude potřeba autobusy objednat, převzít od výrobce a zprovoznit,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka a dodal, že u celého tohoto procesu kraj stojí.

„Chceme si vše, jak se říká, pohlídat, takže věřím, že na začátku roku 2023 na silnice na Havířovsku první vodíkové autobusy opravdu vyjedou. Byli bychom tak v této oblasti v rámci republiky průkopníky. To by potvrdilo, že jsme dynamický kraj s jasnými vizemi, které umíme dotahovat do konce,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Jakub Unucka.

Moravskoslezský kraj přispěje na vznik centra CEETe sedmi miliony korun, dalšími 40 miliony se na financování podílí soukromá společnost Smart Innovation Center SIC. Největší část nákladů na vybudování centra, téměř 200 milionů korun, pak zajistí dotace ministerstva průmyslu a obchodu.

Jedinečný PPP projekt do mozaiky vodíkového údolí

„Jestli mluvíme o tom, že ve vodíku je budoucnost, musíme vědět, jak a z čeho vodík získat, jak ho správně zpracovávat, rozdistribuovat a poté spotřebovat, ať už v dopravě nebo v energetice. Do kraje tak přichází zcela jedinečný PPP projekt, který je dalším, ale naprosto zásadním střípkem do mozaiky vznikajícího takzvaného vodíkového údolí kraje,“ řekl Jakub Unucka a dodal, že centrum bude přínosem také pro výuku studentů jako budoucích kapacit na vodíkové technologie.

V areálu VŠB-TUO tak vznikne díky centru CEETe zázemí pro testování metod a technologií v oblasti moderní energetiky plně v souladu s principy cirkulární ekonomiky.

„Vznik centra je v naprostém souladu se směřováním Evropské unie a navazuje na aktuální témata jako je podpora výzkumu a inovací či zajištění zaměstnanosti a kvalitního vzdělávání. Pro náš region je výhodné, že Evropská unie cílí významné prostředky do regionů postižených těžbou uhlí, které procházejí transformací. CEETe bude supermoderním centrem výzkumu, které Moravskoslezský kraj postaví na špici v oblasti nízkoemisní energetiky,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Sdílejte článek