Nejnovější zprávy: Zemědělská škola v Opavě má nové skleníky a další vybavení ​Na trh online nákupů potravin míří Tvojenakupy.cz z Ostravy

Společnost

Moravskoslezský hejtman: Kraj směřuje k povinnému nošení roušek

Moravskoslezský kraj směřuje k povinnému zavedení nošení roušek na veřejnosti. Kraj by opatření přijal ve chvíli, kdy jich bude mít dostatečný počet.

Ivo Vondrák. Foto: Vladimír Pryček

Po dnešním jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje to řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO). V regionu je zatím 14 potvrzených případů nákazy novým koronavirem.

"Jsme připraveni do toho investovat velké prostředky, aby měli všichni tyto roušky. Cílově bychom chtěli, aby populace Moravskoslezského kraje povinně nosila roušky, ale nemůžeme to teď nařídit, protože v daný okamžik není dostatek těchto roušek. V momentě, kdy bude, tak to bude povinnost," uvedl Vondrák.

Podle něj je toto opatření jedinou šancí, jak zabránit šíření koronaviru. Roušky by se zřejmě mohly distribuovat prostřednictvím obcí s rozšířenou působností nebo přes senior pointy.

Kraj očekává, že v brzké době by mohl mít k dispozici 500.000 roušek. Lidé by tak zatím povinně v rouškách vstupovali do některých veřejných prostor.

"Chceme je využít tím způsobem, že všechny veřejné prostory nebo ty, které spadají pod kraj, budou vybaveny na recepcích rouškami. Všichni, kdo budou vstupovat do těchto prostor, ať jsou to nemocnice nebo úřady, budou vstupovat s rouškami, bude to povinnost," řekl hejtman.

Podle něj kraj pro své potřeby nakoupí dalších 10.000 respirátorů, k dispozici by je mohl mít ve středu. Směřovat by měly ke zdravotníkům. Aktuálně zdravotníkům v kraji ochranné prostředky nechybí, podle hejtmana je ale problém, že nejsou žádné rezervy a zásoby.

Moravskoslezský kraj začal pro děti zdravotníků a rodičů zaměstnaných v integrovaném záchranném systému zajišťovat pobytové služby, aby rodiče mohli pracovat. Dopravci rovněž musí zajistit, aby se do dopravních prostředků nenastupovalo předními dveřmi.

"Po včerejšku (neděli), kdy lidé vzali útokem Praděd, tak budeme rušit turistické linky, protože toto opravdu nejde," uvedl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka (ODS).

Krajská hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že potvrzených je v kraji 14 nakažených, sedm lidí si nákazu přivezlo ze zahraničí, někteří se nakazili na oslavě Mezinárodního dne žen. Hospitalizováno je pět lidí a jejich stav není velmi vážný, jde o střední a středně těžké stavy.

V kraji se již chystají další odběrová místa pro pacienty s podezřením na koronavirus. Takové místo už funguje ve Fakultní nemocnici Ostrava, technicky jsou připravena i ve zdravotnických zařízeních v Opavě a Havířově. Podle předpokladů další vzniknou v Krnově, Třinci, Frýdku-Místku či v Městské nemocnici Ostrava.

Reklama ×