Společnost
10/05/2017 ČTK

Moravskoslezskému kraji chybějí pracovníci v sociálních službách

Moravskoslezskému kraji chybějí pracovníci v sociálních službách. Důvodem jsou jejich nízké mzdy.

Nedostatek lidí pociťují zařízení nejen u pracovníků, kteří přímo pečují o klienty, ale obtížná situace je i v obslužných provozech, například kuchyních, řekl náměstek hejtmana pro sociální oblast Jiří Navrátil (KDU-ČSL).

„Situace je náročná, zatím však nikoliv kritická. Obecně se dá říct, že za poslední dva roky se výrazně zvýšil počet osob, které ze sociálních služeb odcházejí do jiných odvětví, například do maloprodeje nebo do lehké výroby. Klíčovým argumentem je lepší platové hodnocení a výrazně nižší zodpovědnost,“ uvedl Navrátil.

Obecně podle něj platí, že se zaměstnanci lépe hledají ve větších městech než odlehlejších a hůře dostupných místech regionu.

„Jestliže ještě zhruba pět let zpět bylo možné si do přímé péče vybírat zaměstnance z mnoha uchazečů, pak dnes je v řadě případů problém nalézt lidi, kteří tuto práci jsou vůbec ochotni dělat. V dlouhodobějším horizontu bude mít tento stav přímý dopad do kvality zajišťovaných služeb,“ míní Navrátil.

Situaci se podle něj zatím daří zvládat a kraj nemá informace o tom, že by byla někde natolik kritická, aby musely být omezovány služby. Podle Navrátila je to však hlavně díky stovkám hodin přesčasů těch, kteří ze služeb neodcházejí, protože svou práci vykonávají jako poslání.

V krajských sociálních zařízeních je podle náměstka v současnosti maximálně několik desítek neobsazených nebo obsazovaných míst. Kraj přitom prostřednictvím svých organizací zajišťuje přibližně třetinu poskytovaných sociálních služeb.

Navrátil dodal, že se tak dá odhadovat, že v celém kraji může v sociálních zařízeních chybět asi 100 až 200 pracovníků v přímé péči.

Kraj se podle něj snaží zaměstnancům v sociální sféře pomoci, ale nemůže za stát řešit dlouhodobé podfinancování systému sociálních služeb.

„Kraj byl nucen ve svých organizacích dofinancovat zvýšení platů, které proběhlo v minulém roce v celém veřejném sektoru, když zároveň tento nárůst nezohlednila státní dotace na zajištění dostupnosti sociálních služeb,“ uvedl Navrátil.

Ve svém rozpočtu kraj také vyčlenil 50 milionů korun pro nestátní neziskové provozovatele sociálních služeb, kteří nemají ekonomicky silné zřizovatele. Peníze mají sloužit právě na pokrytí mezd. Náměstek doplnil, že problémem v sociálních službách nejsou jen mzdy, ale zcela chybí například i peníze na další rozvoj služeb.

Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) a odbory před několika dny upozornily na omezování péče o seniory a postižené v seniorských domovech a dalších zařízeních.

V celé republice podle nich chybí několik tisíc pečovatelek a pečovatelů, kvůli nízkým výdělkům se nedaří přijmout a udržet nové síly. Poskytovatelé sociálních služeb a odboráři také poslali dopis členům vlády, v němž žádají o výraznější zvýšení platů pracovníků v sociálních službách a změnu jejich odměňování.

Sdílejte článek