Byznys
07/02/2021 ČTK

Moravskoslezské lázně bojují o přežití, někde už začalo propouštění

Lázně v Moravskoslezském kraji zaznamenaly po vypuknutí pandemie nového koronaviru výrazný úbytek klientů a v důsledku toho i propad tržeb.

Pozastavily investice a v dohledné době ani žádné neplánují. Karvinské Lázně Darkov i propouštěly.

"Počet ubytovaných klientů v Lázních Darkov meziročně poklesl oproti roku 2019 o 51 procent. Největší pokles jsme zaznamenali u zahraniční klientely," uvedl mluvčí lázní Miroslav Slaný.

Tržby lázním meziročně poklesly o 40 procent. "Hospodaření za rok 2020 bude ztrátové, hospodářský výsledek je záporný," uvedl mluvčí. Investiční plány Lázně Darkov až do ekonomické stabilizace kompletně zastavily.

Lázně propustily 70 z 360 zaměstnanců, tedy téměř pětinu. Vzhledem k vážnosti situace je to ale podle mluvčího poměrně málo. "Snažíme se nepropouštět a zaměstnance držet. Vzhledem k poklesu obratu bychom z 360 zaměstnanců měli mít nyní maximálně 200, máme jich v tuto chvíli 290," uvedl Slaný.

Může být ale podle něj hůř. "Ve chvíli, kdy poklesnou tržby o 40 procent, musíte reagovat. Dnešní čísla z počátku roku jsou ještě negativnější. Už od říjnových voleb se potýkáme s velmi tvrdými protiepidemickými omezeními, hrozí tedy, že budeme muset dále propouštět," uvedl Slaný.

Ředitel Horských lázní Karlova Studánka na Bruntálsku Jan Poštulka řekl, že za loňský rok přišly lázně oproti roku 2019 o třetinu klientů. Očekávají celkové tržby asi 127 milionů korun, což znamená meziroční pokles minimálně o 13 procent.

"Snažili jsme se maximálně využívat dotačních programů. Zároveň fungujeme jako hotelové služby, na podzim nám pomohly COVID vouchery, dokud se neobjevila druhá vlna, která to v říjnu opět uzavřela, takže díky rekreační klientele ztráty v důsledku nebyly takové," řekl ředitel.

Lázně pozastavily investiční plán a dělaly vše pro to, aby udržely personál. "Přijali jsme maximální úsporná opatření. Ušetřili jsme 20 milionů v nákladech. Pozastavili jsme v položce oprav i investic de facto veškeré aktivity a děláme jenom nezbytné havarijní stavy," řekl Poštulka.

Nyní podle něj funguje jen poskytování zdravotní péče klientům zdravotních pojišťoven a povoleny jsou léčebné pobyty. "Alespoň víme, že v každém stupni systému PES poskytujeme komplexní příspěvkovou lázeňskou péči. To je důležité pro lázeňství," řekl Poštulka.

Mluvčí Sanatorií Klimkovice u Ostravy Ivana Gračková řekla, že jim loni proti roku 2019 ubyla přibližně třetina klientů. "Vedle významného poklesu ubytovaných klientů jsme přišli i o tržby z veřejných gastro provozů, prodeje procedur veřejnosti, kulturních akcí a podobně," řekla.

Hlavní část klientely sanatorií tvoří pacienti na pobytech hrazených z veřejného zdravotního pojištění, lázním tak stále chybí zejména pacienti po ortopedických operacích, protože nemocnice omezily neakutní péči.

"Dále nám chybí i samoplátci jak z řad tuzemských, tak zahraničních klientů. Stále platí, že výrazně méně lidí žádá u svých lékařů vypsání lázeňského návrhu, většina netuší, že v současné době jsou lázně v provozu," řekla Gračková.

Prioritou pro sanatoria je udržet si i za současné situace kvalifikovaný personál.

"Jako specialisté na neurorehabilitaci zaměstnáváme špičkové fyzioterapeuty, o ty určitě nechceme přijít. Nicméně jsme stále nuceni nechávat část zaměstnanců doma z důvodu překážek na straně zaměstnavatele, protože ani současná obsazenost lázní, která se pohybuje jen lehce nad 50 procenty, neumožňuje jejich plné vytížení," uvedla Gračková.

Žádné významnější investice v současné době sanatoria neplánují a snaží se o úspory v provozní oblasti.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama