Nejnovější zprávy: V Ostravě se dnes testovalo 4567 dětí, pozitivní byly dvě ​Poruba bude mít opět fontánu! V upraveném parku u Domu kultury Poklad

Byznys

Moravskoslezské firmy chystají testování, Hyundai začne v pondělí

Firmy v Moravskoslezském kraji se připravují na zahájení plošného testování svých zaměstnanců na koronavirus.

Foto: Vladimír Pryček

Například nošovická automobilka Hyundai nebo vratimovský výrobce kabelových svazků KES s ním začnou příští týden.

Hyundai předpokládá, že bude všechny zaměstnance testovat v pondělí, aby to bylo plynule navázáno na směny.

"Připravení jsme. Budeme to řešit prostřednictvím našeho poskytovatele lékařských služeb, v našem lékařském a rehabilitačním centru máme dostatek zdravotnického personálu. Mají dostatek testů na skladě. Samotesty budeme používat jen doplňkově, hlavní testování bude klasickými antigenními testy," řekl dnes za automobilku Petr Michník.

Společnost KES má testy objednané a připravuje se na plošné testování. Ve firmě pracují hlavně ženy a třetina z 1200 zaměstnanců je z Polska.

Podle jednatele Martina Svozila mají někteří obavy do Česka jezdit, protože země teď má velmi špatnou pověst.

"Máme zavedená všechna možná opatření, různá plexiskla, separace v šatnách a podobně, už nás to přišlo řádově na statisíce. Zaměstnancům budeme rozdávat nanoroušky, aby to udýchali, protože pracovat osm hodin v respirátoru není nic moc," řekl Svozil.

Třinecké železárny nyní řeší navýšení testovacích kapacit pro zaměstnance. Od prosince testují zaměstnance, kteří byli v potenciálně rizikovém kontaktu, v poslední době to bylo okolo 100 testů týdně.

Testy se dělaly v závodním zdravotnickém zařízení v Nemocnici Agel Třinec-Podlesí.

"Připravujeme logistiku testování i mimo zdravotnické zařízení, které na počet našich zaměstnanců již nemá dostatečné kapacity, proto nyní objednáváme zejména samotestovací sady," uvedla mluvčí železáren Petra Macková Jurásková.