Společnost
28/07/2024 Petr Sobol

Moderní metropole! Podívejte se na 10 staveb, které změní Ostravu

Vizualizace: se souhlasem ADEPT

Ostrava už dávno není černým průmyslovým městem. Kus této historie si samozřejmě zachovává, ubírá se ale úplně jiným směrem, který z ní dělá moderní metropoli.

Ostrava za poslední roky ušla pořádný kus cesty. Spoustu dalších milníků má však ještě před sebou. Vybrali jsme deset očekávaných staveb, které město zase změní a povznesou ho na úplně novou úroveň.

Ostrava Towers Complex

Ostrava Towers Complex bude novým pulzujícím centrem, které propojí historickou část Ostravy s Novou Karolinou. Mrakodrap má ambici stát se nejvyšší budovou v České republice. V projektu se počítá s vybudováním rezidenční části s byty, ale také s kancelářemi, vyhlídkou, hotelem, SPA, kongresovými prostory, restaurací či obchody. Výška vyšší rezidenční věže bude 170 metrů. Na území tzv. Slzy vznikne mezi budovami náměstí plné zeleně a návštěvníky přenese do aktivního veřejného parteru plného kaváren, restaurací, obchodů, zábavy a kultury. Ostravský mrakodrap ponese rukopis věhlasného dánského studia ADEPT, které zvítězilo v mezinárodní architektonické soutěži. Vítězný projekt porotce zaujal především tím, jak kvalitně sceluje dnes roztříštěné území a propojuje ho s veřejným prostorem Karoliny, Frýdlantskými mosty i širší městskou zástavbou v této lokalitě. Zahájení stavby je plánováno na rok 2028, předpokládaný termín dokončení a spuštění provozu pak do roku 2032.

Vizualizace: se souhlasem ADEPT

Koncertní sál

Očekávaná stavba snoubí rekonstrukci památkově chráněného Domu kultury města Ostravy s nadčasovou novostavbou koncertního sálu. Dílo významného světového architekta Stevena Holla se stane dominantou Ostravy, obsáhne nejen koncertní sál s dokonalou akustikou, ale komplexní hudební, kulturní, produkční a vzdělávací zázemí. Objekt nabídne velký sál s kapacitou pro 1300 návštěvníků a skýtá též zázemí pro orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava. Návštěvníci budou moci využít také některé ze 490 míst v divadelním sále či zavítat do sálu komorního s 515 místy. Stavba zahrnuje rovněž edukační centrum s kapacitou 200 míst, nahrávací studio světových parametrů, prostory pro volnočasové aktivity, restaurace, kavárnu, salónky a další zázemí. Předpokládaný termín dokončení stavby za 2,798 miliard korun je nyní v roce 2027.


Vizualizace: se souhlasem Ostravy

Moderní Žofinka

Na území mezi Novou Karolinou a Dolní oblastí Vítkovic, v místě bývalé struskové haldy Žofinské huti, začne od roku 2027 vznikat nová ostravská čtvrť Žofinka s byty pro 12 tisíc lidí. Čtvrť bude růst postupně, ale už s prvními domy a byty, které by měly stát zhruba v roce 2030, má sloužit svým obyvatelům jako moderní, nájemní i soukromé bydlení s běžnými službami. Město Ostrava by mělo do čtvrti nasměrovat i novou tramvajovou trať, městské sítě, cesty a ulice. Investoři plánují základní a mateřskou školu, a také zdravotní středisko či zařízení pro sportování a oddech. Investoři budou ve spolupráci s městem hledat podobu čtvrti v urbanisticko-architektonické soutěži. Její výsledky budou známy na jaře příštího roku.


Ilustrační foto: Pixabay.com

Nové Bazaly

O možném návratu Baníku na Bazaly se spekuluje už dlouho. Vedení města proto nechalo zpracovat odbornou studii, která měla potvrdit, nebo případně vyvrátit, jestli se Baník může vrátit tam, kde před dvaceti lety vybojoval ligový titul. Odborníci v čele s Davidem Kotkem a Rudolfem Müllerem přišli s jasným závěrem. Baník na Bazalech hrát může. Kapacita nového stánku by měla být okolo 15 tisíc diváků. Nakonec může být i o něco vyšší, ale už ne nijak výrazně. Nepočítá se s více než 18 tisíci diváky. Na výstavbě stadionu by se měl finančně podílet i majitel Baníku Václav Brabec. Stavět by se mohlo začít v roce 2027.


Vizualizace: se souhlasem PROJEKTSTUDIA

Černá kostka

Černá kostka – Centrum digitalizace, vědy a inovací se má začít stavět v příštím roce. Celý projekt včetně zařízení a technologií vyjde na 2,6 miliardy korun. Nabídne širokou škálu moderních a inovativních prostorů, včetně týmových i individuálních studoven, multimediálních učeben, experimentálního kina, laboratoří pro digitalizaci kulturního dědictví, makerspace pro experimentování s technologiemi, výstavních prostorů pro umění a kulturu, noční studovny a relaxační zóny. Také bude mít literární kavárnu a v letních měsících využitelnou střechu. Budova je navržena i s ohledem na udržitelnost.


Vizualizace: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Další parkovací dům

Až 600 parkovacích míst nabídne nový parkovací dům, jehož výstavba bude zahájena poblíž Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě, v místě stávajícího parkoviště. Dokončení objektu je plánováno v závěru roku 2025. Parkovací dům je navržen se dvěma podzemními a osmi nadzemními podlažími a je propojen třemi vertikálními jádry s výtahy a schodišti. Náklady na samotnou stavbu jsou definovány ve výši 397 milionů korun bez DPH. V červnu už se otevřel nový moderní parkovací dům před ostravskou městskou nemocnicí na Fifejdách.


Vizualizace: se souhlasem David Kotek & Andrea Jaškova a kolektiv ateliéru PROJEKTSTUDIA

Hala pro zimní sporty

Vítkovičtí hokejisté by se v budoucnu měli stěhovat do nové arény. Jejich současný domov – Ostravar Arénu čeká rekonstrukce, přijde však o stálou ledovou plochu. A hokejisté Vítkovic najdou nový domov, který bude sloužit také krasobruslařům, univerzitním hokejistům a parahokejistům. Nová hokejová aréna by měla mít kapacitu pro 7 tisíc fanoušků a vyrůst by mohla v místech, kde stával stadion Ledňáček. Přestavba Ostravar Arény by měla stát od 600 milionů do 1,1 miliardy, nová aréna vyjde na 1,2 miliardy. Celková částka by se v současné době měla pohybovat od 1,8 miliardy do 2,3 miliard, k tomu možná bude třeba připočítat cenu za pozemek.


Foto: Petr Sobol

„Mrakodrap“ v Ostrčilově ulici

Ostrava stále usiluje o záchranu jedné z dominant centra města – výškové budovy na ulici Ostrčilova, která je s ohledem na technické problémy od roku 2013 prázdná. Návrh řešení věžového domu byl zpracován v letech 2020–2021. Zachovává stávající dům a navrhuje jeho rekonstrukci a přístavbu s primární funkcí bydlení v rozsahu až 76 nových bytů od 1+kk po nadstandardní byty mezonetového typu. Řešení počítá se zachováním stávající železobetonové konstrukce. Rekonstrukce je navrhována ve vysokém architektonickém standardu a objekt obsahuje služby a prostory specifického charakteru. Jedná se například o požadavek na zelenou fasádu objektu včetně centrálního zavlažování, recepci v objektu či zelenou střechu na parkovacím domě.


Vizualizace: se souhlasem AI DESIGN

Expozice pro tučňáky

Ostravská zoologická zahrada zažívá úspěšné časy. Dalším lákadlem bude připravovaná expozice pro tučňáky. Výstavba nového komplexu začne ještě letos, bude trvat dva roky a předpokladem je, že by měla stát 145 milionů korun bez DPH. V novém sídlišti tučňáků bude zoo chovat zpočátku zřejmě patnáct, později až padesát jedinců. Prostory budou imitovat přirozené prostředí tučňáků, expozice má však být i efektní pro návštěvníky. Modernímu komplexu bude dominovat především venkovní vodní plocha bazénu, která bude navazovat na přírodní prostředí venkovního výběhu určeného pro tučňáky. Bazén bude mít až dva a půl metru hloubky a bude v něm poloostrov s vodním gejzírem. Expozici budou dotvářet umělé skály, tučňáci budou mít ve svém sídle i travnaté plochy. Kolem poloviny obvodu bazénu budou procházet návštěvníci a prosklenými průzory ve stěnách bazénu mohou pozorovat tučňáky pod vodní hladinou. Z jeskyně bude možné vystoupit dvojramenným schodištěm na střechu, která bude tvořit vyhlídku.


Vizualizace: se souhlasem V&V stavební a statické kanceláe

Divadlo ve Vítkovicích

Principál Divadla Mír Albert Čuba postaví ve Vítkovicích nové divadlo. Pro svůj záměr získal za 14 milionů korun pozemek od obvodu Vítkovice na místním náměstí, jen několik desítek metrů od současného Divadla Mír. Pod divadlem by mělo vzniknout podzemní parkoviště. Nyní se ladí budoucí podoba divadla, projekt dostal na starost ostravský ateliér JA architekti. Původní Divadlo Mír, které vzniklo v bývalém kině stejného jména, bude i po stavbě nové scény v provozu. Hrát by se v něm měly především komedie, v nové scéně Čuba plánuje více se žánrově rozkročit v repertoáru. Stavba nové budovy bude stát zhruba 150 milionů korun, první představení v novém divadle by se mohlo odehrát za tři až čtyři roky.


Vizualizace: se souhlasem JA architekti

Sdílejte článek