Nejnovější zprávy: Louka na bývalé skládce se stala útočištěm pro včely Příběhy staré Ostravy: nešťastný mord v nevěstinci

Společnost

Mladé ženy se nadchly pro design. Navrhují baňky ze skla a objevují nadané kolegy

Denisa Hlobilová a Markéta Vachalíková se zamilovaly do designu a kromě vlastní tvorby dávají na svém eshopu prostor dalším nadaným designérům.

Denisa Hlobilová (vlevo) a Markéta Vachalíková. Foto: Vladimír Pryček

Jak začala vaše cesta k designu?
Začaly jsme v září 2016, kdy jsme se odvážily jít na workshop interiérového desginu pod vedením designérky Daniely Hradilové a YEN designu. Tento workshop nás přímo nakopl nebát se jít za svými sny.

Jaké to byly sny?
Tím prvním snem bylo pomáhat lidem s interiéry a to především s doplňky. To byl prvotní nápad a hned na to se vynořil druhý nápad: mít své doplňky. A založily jsme si eshop, že to prostě risknem. Obě milujeme severský design, blížily se Vánoce a nás prostě napadlo: a co kdybychom si navrhly své baňky!? Baňky, které budou jenom naše. A vznikla kolekce white. Naše první kolekce.

Proč zrovna baňky?
Asi nás ovlivnila Anglie, kde je tradice My first christmas ball - dávat dětem baňku, chtěly jsme ozdoby více personifikováné, ale zároveň jiné, než známe z vánočních trhů. Takže jsme je začaly plnit sněhem. Doma, po večerech, při oblíbeném seriálu, a takto to děláme i dnes.

Co je vaše hlavní činnost?
Obě dvě máme svou práci a tvorbu baněk a eshop si necháváme na večery a víkendy. Já (Denisa Hlobilová, pozn. red.) pracuju pro firmu Marks & Spencer jako area vizuál a mám na starost vzhled prodejen, styling a výlohy. Markéta pracuje pro firmu Kabe farben a věnuje se betonovým stěrkám, školením a poradenství.

Vím, že provozujete eshop, jaký je jeho koncept?
Eshop madeshop.cz je zaměřený na bytové designové doplňky. Řada věcí jsou naše nápady a naše výrobky, ale spolupracujeme také s malými designéry a podporujeme jejich tvorbu. Snažíme se hledat zajímavé produkty, nevšední, originální a jedinečné. Přes zimu se zaměřujeme právě na baňky, které vytváříme každý rok a kolekce tvoříme někdy od května. Navrhujeme si ale také své plakáty, máme například sekci Pracuj designově, kde najdete naše velmi oblíbené kovové nástěnky a vybavení pro párádní pracovní koutek. Tento rok jsme si také navrhly svatební plánovač, jelikož jedna z nás se vdává. Nenašly jsme žádný, tak jsme si ho vytvořily. Náš eshop je pro ty, kteří chtějí originalitu a krásné věci.

Komu dáváte na eshopu prostor?
Objevily jsme třeba nadaného kluka z Katowic, kam to máme z Ostravy kousek, a ten vytváří nádherné betonové doplňky - vázy, mísy, květináče. Momentálně se věnuje své nové kolekci z keramiky. Dalším designérem je pak slečna Agnieszka, která vytváří nádherné ilustrace a přenáší je na hrníčky, vytváří plakáty, pohlednice. Hrníčky jsou keramické, ale připomínají plecháčky. Spolupracujeme také s designérem ze Švédska, kterého jsme si našly přes instagram a ten navrhl designovou mramorovou láhev, která má díky dvojité nerezi úžasné vlastnosti.

Co plánujete do budoucna?
To je velmi těžká otázka... Plánů je hodně, ale prozatím si nemůžeme dovolit skončit s naší hlavní prací a musíme své síly rozdělovat. Rády bychom pokračovaly v tom, co nás baví, děláme to právě proto, že nás velmi těší zájem zákazníků, že nás lidé poznávají a oceňují za to, co děláme. To je takový hnací motor. Chceme se věnovat interiérovému designu, naplno lidem pomáhat dotvořit jejich bydlení a nejlépe s našimi doplňky. Nápadů máme plno, ale času málo. Potřebovaly bychom, aby den měl 48 hodin a my přišly z práce a začal nový den, kdy se budeme věnovat jen eshopu a designu.