Proměny kraje
17/12/2018 Jaroslav Baďura

Mistři řemesel získali tituly tradiční rukodělné výroby

Řezbář, výrobce papučí „banďur“ a tradiční pekařka získali titul Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje.

Díky těmto lidem, kteří se věnují starým řemeslům, se uchovávají tradice a odkaz minulých generací. Slavnostní předávání ocenění se uskutečnilo 16. prosince na galakoncertu Festivalu Souznění.

„V dnešní rychlé době je velmi důležité nezapomínat na naše kořeny. Málokdo například ví, že banďury jsou tradiční podbeskydské papuče vyrobené z filcových odřezků z klobouků. Taky je úžasné, že nezanikly svatební hnětky, plněné koláče tvarované do čtverce. Tyto odkazy se daří uchovávat díky báječným lidem, kteří pokračují v tom, co je naučili jejich rodiče nebo prarodiče,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který tituly Mistr tradiční rukodělné výroby oceněným předával.

„Letos titul získal Štefan Kanaloš, který dlabáním zpracovává dřevo a vyrábí kuchyňské náčiní, misky nebo salašnické potřeby. Tento řezbář je jediným přímým pokračovatelem staré rodové tradice. Naštěstí v ní bude pokračovat vnuk Filip, kterého pan Kanaloš zaučuje už téměř dvě desítky let,“ řekl náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo.

V oboru textil získal cenu František Raška, za zpracování textilního odpadu. Technologii výroby filcových banďur se naučil od své maminky. V tradici pokračuje se svou manželkou Eliškou a jsou jediní, kteří se výrobě těchto papučí věnují.

„Další titul získala paní Milada Pohanková z Bernatic nad Odrou. Nebýt ní, možná by se úplně zapomnělo na hnětky. Jsou to slavnostní koláče přeložené do čtverce tak, že mazání uprostřed vytváří kříž. Paní Pohanková učí hnětky péct svou dceru i vnučky. Setkání s lidmi, kteří jsou nositeli řemesel, či lidových tradic je vždy neobyčejně osvěžující. V dnešní přemodernizované době plné nejnovějších technologií, virtuálních prostorů a sociálních sítí je třeba si uvědomovat bohatství, které v těchto lidech máme,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo.

Sdílejte článek