Gastronomie
13/04/2023 Petr Broulík

Minipivovaru s těžní věží ve znaku se daří. Buduje a plánuje novinky

​Mnozí vyznavači dobrého pivního ležáku už jistě ochutnali skvělé heřmanické pivo, které má ve znaku těžní věž bývalého heřmanického dolu. Pivovarníci z Heřmanic se totiž ke zdejší hornické tradici svými pivy hrdě hlásí.

A co více – letos převzali provozování oblíbené heřmanické pivovarské restaurace Beseda, a aby toho nebylo málo, přivezli si z uzavřeného havířovského pivovaru technologické zařízení pro druhý pivovar. Ten má už brzy rozšířit kapacitu vaření piva v původním sklepním pivovaru, který už zejména v letní pivní sezóně nestíhá zásobovat pivaře.

„Naše pivo nás prostě baví,“ říká s úsměvem majitel Heřmanického pivovaru Lubomír Noga. Pivovar je navíc jeho velkou radostí, přiznává šéf šestadvacet let fungující IT firmy s dvaceti zaměstnanci.

Vysnil si pivovar, protože mu nechutnalo europivo

Před deseti lety si Lubomír Noga vysnil, že založí v Heřmanicích pivovar, protože mu osobně prostě moc nejelo europivo. „O pivovarnictví jsem tehdy vůbec nic nevěděl,“ říká.

Také pět milionů na koupi nového pivovaru znamenalo tehdy pro Lubomíra Nogu docela velkou investici. Pak však s kamarády zjistil, že pod heřmanickou hospodou Beseda je dvacet let nevyužívaný sklep a že minipivovar Hukvaldy prodává za milion své už kapacitně nevyhovující pivovarské vybavení.

„Tak jsme technologii koupili a začali v roce 2017 vařit vlastní ležák,“ vzpomíná Lubomír Noga na začátky dnes úspěšného piva, které lze ochutnat i v řadě ostravských hospůdek a hospod orientujících se na piva menších pivovárků. Například v Mama‘s bistru na břehu Ostravice, kam dnes nestačí Heřmanický pivovar navážet bečky svého piva.

Pár náhod a dnes mají hospodu i objekt pro další pivovar

Dnes už Heřmanický pivovar nestačí zejména v létě dodávat své pivo více zákazníkům. Až donedávna také pivovar pouze zásoboval trubkami ze sklepa restauraci Beseda, kterou provozoval dobrý kamarád Lubomíra Nogy. Ten však nyní po dvanácti letech provozu hospody přišel s tím, že končí.

„Chodili jsme spolu ještě do školky. Nechtěli jsme o tu hospodu přijít, a tak jsme ji převzali a v únoru jsme ji zrekonstruovali. Krása ve vaření piva pod touto hospodou je v tom, že nic nesudujeme, nepasterizujeme a dodáváme do ní naše pivo přímo z tanku, kde leží, do výčepu a píp nahoře nad námi. Máme tedy opravdu tankové pivo,“ usmívá se Lubomír Noga.

Nicméně kapacita ležáckého sklepa pod Besedou je jen sedm tisíc litrů piva měsíčně. „A je to už málo. Ale pomohla nám opět souhra náhod. Hned vedle naší hospody stojí bývalá prodejna Hruška, řetězec si však postavil novou prodejnu. Tak jsme tu starou koupili. A vymysleli jsme něco, co není asi nikde na světě, spojení dvou pivovarů a vznik pasivních pivovarů,“ říká Lubomír Noga.

Menší pivovar bude pomáhat většímu. A vzniknou i apartmány

V bývalé prodejně Hruška chce majitel vybudovat druhý pivovar, který bude s tím sklepním „spolupracovat“. „Když vaříme pivo, máme spoustu jak přebytečné chlazené užitkové vody, tak tepla, které vyfoukáme do atmosféry chlazením prostor pivovaru. A tohle vše se dá spotřebovat v druhém, větším pivovaru,“ vysvětluje majitel Heřmanického pivovaru.

Už koupil technologické zařízení Prvního havířovského pivovaru (PHM), který v době covidu zkrachoval. „Tak rok ještě bude trvat, než vyřídíme veškeré stavební náležitosti, a za rok začneme stavět. Vznikne tady takový komplex malého a velkého pivovaru, restaurace, a nad tu prodejnu Hrušky chceme ještě nástavbu a v ní vybudovat sedm apartmánů třeba pro lidi, kteří přijedou do pivovaru na exkurzi, kterých děláme opravdu hodně. Všechno se to pak propojí,“ říká Lubomír Noga.

Dalším unikátem dvou pivovarů bude, že heřmaničtí pivovarníci budou moci v menším sklepním pivovaru více experimentovat. Třeba s medovým, bezovým, smrkovým nebo kávovým pivem.

Chilli pivo, medové pivo i revoluční sedmnáctka

„To je výhoda malých pivovarů. Velký pivovar bude moci v létě stíhat. V sezóně totiž vaříme jen jedenáctku, dvanáctku a třináctku musíme schovávat, protože toho více nenavaříme. Nemůžeme ani jezdit na různé soutěže či festivaly, protože prostě v létě nemáme s čím. A dva pivovary nám umožní i dole ve sklepě si hrát se zvláštními recepturami a budeme moci mít pořád na skladě třeba deset druhů piv,“ říká.

Heřmanický pivovar dnes vaří především prověřené ležáky. V pivovarské restauraci Beseda si lze objednat hlavně heřmanické ležáky. Heřmanický ležák 11°, což je spodně kvašený světlý, ale i tmavý ležák, poté dvanáctky, tedy spodně kvašený světlý Heřmanický ležák 12° a spodně kvašený světlý Vídeňský ležák 12°. Ale také polotmavou třináctku.

V heřmanickém pivovaru však vzniká i řada speciálních druhů piva, takže tu už vaří osmnáct druhů piva. Například Heřmanickou májovou 12°, Heřmanický tmavý ležák 12° CHILLI s vietnamskými chilli papričkami, Heřmanický ležák CITRA 11°, Heřmanický ležák 12° APL, Heřmanický speciál 13°, Heřmanický speciál 13° FLEK flekovského typu či Heřmanický medový speciál 13°. „A na výročí 17. listopadu vaříme dokonce silnou Revoluční polotmavou 17°,“ říká Lubomír Noga.

Pro oddenky do smrkového piva až na Lysou horu

Do medového piva dávají pivovarníci z ostravských Heřmanic domácí med od kamaráda včelaře. Už třetím rokem se tady bude vařit i smrkové pivo. „Mám takovou posedlost, že chodím často rád na Lysou horu. A máme tam s lesní správou domluvená místa, kde můžeme sbírat mladé smrkové oddenky. Takže když děláme smrkové pivo, tak jdu s batohem a půl dne tam v květnu sbírám mladé oddenky, a pak je tady uvaříme v pivu. A je o něj velký zájem,“ líčí s úsměvem.

A dodává, že podobně budou pivovarníci sbírat i borůvčí pro borůvkové pivo. „Má to docela zajímavou chuť. To pivo je mírně tmavé, toho jehličí v něm není moc a chutí připomíná spíše zvláštní odrůdu chmele,“ říká Lubomír Noga.

A dodává, že jeho pivovar vaří pivo čistě, jen z přírodních surovin a podle tradiční receptury. „Když vaříme kopřivové pivo, tak používáme opravdu nasbírané kopřivy. Neexistuje, že bychom při vaření tradičního českého piva něco ošidili. Je to právě z toho důvodu, že my náš pivovar nemáme proto, aby nám vydělal na živobytí, ale jako pet product, tedy pro naši radost. Takže pro nás je nejdůležitější kvalita piva a pak teprve až to, jestli nám pivovar vykáže nějaké zisky,“ říká.

Lubomír Noga a jeho kamarádi jsou velkými fandy minipivovarů a přejí si, ať je jich v České republice, ale také v Ostravě co nejvíce. „Lidé by si měli uvědomit, že pít přírodní piva z minipivovarů je daleko zdravější než jiné varianty piva. A pokud lidi budou pivo z minipivovarů pít, bude jich přibývat,“ říká.

V Besedě propojují stále více pivo s gastronomií

Dnes má IT firma provozující Heřmanický pivovar i s rekonstruovanou restaurací pětatřicet zaměstnanců. Celý únor byla restaurace kvůli obnově zavřená. „A už dnes Beseda dělá sedmdesát meníček každý den v týdnu a sto ve víkendových dnech. Propojujeme totiž kuchyň s pivovarem. Můžete si dát tvarůžek v pivním těstíčku nebo buřty na heřmanickém pivě. Nechceme z Besedy jen pivnici, ale pivovarskou restauraci,“ říká Lubomír Noga.

Proto jeho pivovar investuje v současnosti hodně do kuchyně. „Kupujeme nové konventomaty a přístroje, vše, co má mít moderní gastro. Chceme restauraci využívat i jako kantýnu pro lidi, kteří tady v okolních firmách pracují. Jídlo bychom jim dováželi,“ vysvětluje své další plány majitel Heřmanického pivovaru a přestavuje speciality - uzená grilovaná žebra a na Slevomatu bodující akci Metr piv. „To je opravdu deset piv vedle sebe a k tomu dostanete kilo grilovaných žeber,“ říká.

Jako majitel IT firmy navíc chystá do pivovarské restaurace instalovat zajímavé technické vychytávky. „Budou tady dotykové senzory, také kódy, abyste si mohl sám bez servírky objednat a zaplatit, když na meníčka spěcháte, bude tu on-line rezervační systém a chceme spustit nové webové stránky a jídla si hosté před objednáním mohou prohlédnout i na velké televizi,“ vysvětluje Lubomír Noga.

A dodává, že velkým benefitem restaurace Beseda je, že má tři salónky - hlavní sál, střední a menší sál. „Hodně tady proto frčí svatby, večírky, pohřby, oslavy, narozeniny. Vejdou se sem akce pro dvacet i osmdesát lidí,“ vysvětluje šéf pivovaru, který jako součást marketingu vyrábí například i vlastní pivní mýdla nebo cyklistické dresy.

Mají hodně hostů díky zoo, jezdí i spousta Poláků

Restaurace Beseda s Heřmanickým pivovarem totiž také leží na „dobré adrese“. Poblíž je ostravská zoologická zahrada a blízko je i do Polska, takže mnozí návštěvníci jezdí právě z těchto míst.

„Lidé, kteří si dají při návštěvě zoo do mobilu restaurace nebo pivovar, tak je to hned nasměruje sem. A z Polska si sem lidé jezdí vyloženě třeba jen pro petky piva. Udržujeme také přiměřenou cenu piva, možná máme nejnižší cenu z ostravských pivovarů. Raději máme plnou hospodu, než abychom někoho odrazovali neúměrnou cenou,“ říká Lubomír Noga.

A rád cituje jednoho z mnoha polských návštěvníků restaurace Beseda. „Ten jednou zavolal zpátky a říkal nám, že je mu líto, že jsme mu nemohli jeho oblíbené pivo prodat s sebou v takovém množství, jaké chtěl. Bylo to v létě, kdy máme málo piva. Tak jsme mu říkali, ať si koupí pivo jinde. A on nám řekl, že chce jen naše pivo, protože prý to je jediné pivo, po kterém ho nebolí druhý den hlava,“ usmívá se majitel Heřmanického pivovaru.

Pivní slavnosti budou letos větší

Na podzim chystá Heřmanický pivovar už šesté pivní slavnosti, které se odbudou na prostranství před kostelem. „Chceme je na začátku září udělat tentokrát větší, bude tam více pozvaných pivovarů i velké pódium pro kapelu,“ láká už dopředu majitel.

Heřmanický pivovar začal v roce 2017 psát zcela novou pivovarskou tradici Heřmanic, protože tam v minulosti pivovar s největší pravděpodobností nikdy nebyl.

„Alespoň o tom nevíme. Šli jsme do historických pramenů, ale nedozvěděli jsme se o ničem, co by o pivovarnictví v historii Heřmanic svědčilo. Takže tento Heřmanický pivovar je zřejmě historicky první pivovar nejen v Heřmanicích, ale zdá se, že i na území Slezské Ostravy,“ říká Lubomír Noga.

Ikonou pivovaru je unikátní kozlíková těžní věž

Heřmanický ležák má možná jako jediný v republice ve svém logu těžní věž. Je to unikátní, takzvaná kozlíková věž, která jako jediná v revíru bývala dominantou bývalého Dolu Heřmanice, za minulého režimu zvaného Stalin II a Rudý říjen, který zanikl celkovou likvidací v roce 1998.

„Velkou fotku té těžní věže z roku 1991 máme i v hospodě Beseda, všichni i ji pamatujeme, jezdili jsme kolem dolu autobusem. A naši otcové a dědové, kteří sem přijdou, o tom heřmanickém dole debatují, ukazují a vzpomínají. My jsme věž jako děcka taky zažili, naši rodiče v dole dělali. Ta věž už v našem znaku zůstane,“ říká Lubomír Noga.

Se svým pivovarem a pivem, které jeho sládci vaří, je spokojený. A rád poslouchá „nářky“ svých kamarádů, kteří mu občas „vyčítají“, že od té doby, co okusili heřmanické pivo, už nemohou pít žádné jiné. A to po celé republice. „A těší se, až se zase vrátí do Heřmanic a dají si to naše,“ směje se hrdý majitel Heřmanického pivovaru.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama