Nejnovější zprávy: Muž v dresu Baníku napadl během duelu se Spartou strážného. Poznáte ho? Autotest: Toyota Hilux. Pracovník roku.

Společnost

Milostivé léto. DPO vám za necelou tisícovku odpustí zbytek dluhu, úroky i exekuce

​Dopravní podnik Ostrava (DPO) umožní pokutovaným cestujícím v exekuci vymanit se z dluhové pasti.

Akce se může týkat až 40 tisíců pohledávek. Foto: Tereza Šnoblová

Cestující v exekuci, pokutovaní v Ostravě za jízdu bez platného jízdního dokladu, mají šanci od 28. října 2021 do 28. ledna 2022 zaplatit v rámci akce Milostivé léto pouze jistinu dluhu a jednorázový exekutorský poplatek 908 korun s tím, že zbytek dluhu, tedy úroky, penále, náklady nalézacího řízení a exekuce, jim bude ze zákona odpuštěn. Odpuštění příslušenství se týká pouze pohledávek vymáhaných soudními exekutory a jedná se o mimořádnou jednorázovou příležitost.

„Akce se v případě pokutovaných cestujících v rámci ostravské sítě MHD může týkat až 40 tisíců pohledávek, které připadají na zhruba 18,5 tisíc pokutovaných cestujících. Věříme, že této jedinečné příležitosti, zbavit se dluhu, využijí alespoň někteří z nich,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel DPO Daniel Morys.

Institut takzvaného Milostivého léta v rámci novely exekučního řádu schválil v srpnu Parlament ČR. Jak mají dlužníci postupovat zjistí například v Dluhové poradně organizace Člověk v tísni.

DPO v srpnu představil kampaň: „94 % cestujících jezdí na zeleno. Vidíme víc, než si myslíte?“ která upozorňovala na platbu jízdného v MHD. Kampaní DPO vyjádřil poděkování všem cestujícím, kteří dodržují smluvní přepravní podmínky a cestují s platným jízdním dokladem.