Nejnovější zprávy: Stračena otevřela v centru Ostravy pekárnu s cukrárnou. Co nová restaurace? Komplikace pro cestující. Do Petřkovic nebudou od pondělí jezdit autobusy

Společnost

Mezi Štramberkem a Studénkou bude v sobotu jezdit parní vlak

​Jízdy historickým vlakem taženým parní lokomotivou 423.041 zvanou Velký bejček budou hlavním lákadlem sobotních oslav 140 let železniční trati Štramberk - Studénka.

Jednokolejná trať mezi Studénkou a Štramberkem má 140 let. Ilustrační foto: Pixabay.com

Součástí programu budou také divadelní a hudební vystoupení, výstava fotografií či tvůrčí dílny pro děti. ČTK to sdělil mluvčí Českých drah Lukáš Kubát.

"Parní vlak odjede v 8:45 z Veřovic a přes Štramberk (8:58 - 09:28), Kopřivnici, Příbor a Skotnici dojede v 10:23 do Studénky," uvedl Kubát. Ze Studénky opačným směrem vlak vyjede v 11:22, ještě jednou ze Štramberka ve 13:15 a na zpáteční cestu do Veřovic se vydá ze Studénky v 15:25.

Program bude na nádražích ve Studénce i ve Štramberku. Ve Štramberku se například v 9 a 13 hodin bude hrát divadelní představení Slavnostní otevření trati Studénka - Štramberk, od 9:30 do 12 se budou konat komentované prohlídky pracoviště výpravčího a ve 12 hodin vystoupí Lašský dechový orchestr.

Ve Studénce začne divadelní představení v 11 a 15 hodin, dále tam například bude hrát tamburašský soubor Brač Studénka a prezentovat se bude Vagonářské muzeum.

Vlaky začaly na jednokolejné trati mezi Studénkou a Štramberkem jezdit v prosinci 1881. Postavena byla hlavně kvůli zabezpečení dodávek kvalitního vápence těženého ve Štramberku.

"Zajímavostí je, že trať byla ve dvou úsecích přeložena do nové polohy," uvedl Kubát. Nejdříve byla v roce 1959 v souvislosti s výstavbou letiště v Mošnově přeložena trať v úseku Studénka - Sedlnice. V roce 1979 byl pak při výstavbě továrny Tatra přeložen úsek trati Příbor - Kopřivnice zastávka.

Zavřít reklamu