Společnost
06/09/2016 Tomáš Svoboda

Město v troskách a napjatá atmosféra, Opava si připomněla 70 let od návštěvy prezidenta Beneše

Byl rok po druhé světové válce a celé Opavsko se teprve pomalu vzpamatovávalo z jejích děsivých následků. S napětím se proto čekalo na návštěvu československého prezidenta Edvarda Beneše, která měla zásadním způsobem přispět ke zklidnění poměrů v bývalé přímé součásti německé Třetí říše.

Do zničené Opavy Beneš přijel 6. září 1946, aby zahnal doznívající národnostní vášně a dal najevo osobní zájem o obnovu celého strategicky velmi významného regionu Slezska.

„Vím dobře, že vy zde na Opavsku a ve Slezsku dovedete vůbec nejlépe ocenit, co bylo, co je a co, jak si všichni přejeme, by mělo být,“ sděloval doslova uprostřed městských trosek opavskému lidu Beneš, jehož hlas u příležitosti výročí zazněl z unikátního archivního záznamu Českého rozhlasu.

Po odsunu původního německého obyvatelstva prezident také ocenil lidský přístup a spravedlivé jednání bez zájmu mstít se za předešlé utrpení.

„Návštěva prezidenta Beneše představovala důležitý moment ve vývoji regionu v prvních poválečných letech. Přítomnost hlavy státu podtrhla strategický a ekonomický význam Slezska a Ostravska a stala se symbolickým oceněním obětí těžkých osvobozovacích bojů v roce 1945,“ říká Ondřej Kolář, historik a vedoucí Oddělení historického výzkumu Slezského zemského muzea.

To na den výročí připravilo speciální vzpomíkovou akci, která probíhala v kulturním domě v Hrabyni. Téma Benešovy návštěvy i mnoho dalších dobových otázek se rozhodli přiblížit sérií přednášek historiků, kteří se ve svých příspěvcích zaměřili na poměry regionu Opavska v prvních letech po osvobození od nacistické okupace.

„S pobytem prezidenta a jeho choti místní političtí a kulturní činitelé spojovali naději na oživení českého hospodářského a veřejného života v pohraničním kraji tvrdě postiženém léty nacistické okupace,“ dodává Kolář.

Jednotlivými přednáškami chtěli pracovníci Slezského zemského muzea, Ostravské univerzity a Zemského archivu v Opavě poukázat také na okolnosti pobytů Edvarda Beneše ve Slezsku, poválečné osidlování pohraničí nebo na snahy o úpravu státních hranic v roce 1945.

Sdílejte článek