Společnost
11/01/2020 ČTK

Měsíc po střelbě ve fakultní nemocnici. Co už víme a na co odpovědi chybějí

​Výběr hlavních údajů souvisejících se střelbou ve Fakultní nemocnici Ostrava, která si před měsícem, 10. prosince 2019, vyžádala sedm lidských životů.

- Střelec zahájil palbu bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky 10. prosince po 07:00. Pacienty střílel z nelegálně držené zbraně z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Zabil šest lidí a tři zranil. Sedmou obětí se stala kriticky zraněná žena, která zemřela o dva dny později.

- Tragédie se výrazně dotkla příslušníků bezpečnostních složek. Na místě zemřeli dva pracovníci Vězeňské služby (VS) i manželka zaměstnance Celní správy ČR. Jeden z příslušníků VS doprovázel k lékaři svou nezletilou dceru, život jí zachránil tím, když ji před střelcem zaštítil vlastním tělem. Generální ředitel VS Petr Dohnal udělil Petru Langovi in memoriam Medaili za statečnost.

- Dvaačtyřicetiletému pachateli činu z Opavska se podařilo z nemocnice odejít před příjezdem policie. Navštívil svou matku, které se s činem svěřil a oznámil jí, že se zabije. Později spáchal sebevraždu v Děhylově na Opavsku, asi osm kilometrů od fakultní nemocnice. Svým zraněním podlehl po půlhodinové resuscitaci.

- Policisté šetří motiv či to, kde pachatel získal nelegálně drženou zbraň. Jednou z vyšetřovacích verzí je údajná nemoc útočníka, který na sociálních sítích uváděl, že trpí rakovinou. Podle médií byl střelec stavební technik, zhruba od půlky října byl nemocný. Jeho zaměstnavatel v této souvislosti uvedl, že posledních 14 dní byl v pracovní neschopnosti a myslel si, že trpí závažnou chorobou.

- Po činu bylo u vchodu do polikliniky zřízeno provizorní pietní místo, kde mohli lidé zapálit svíčku či položit květiny. Zástupci nemocnice nyní jednají s ostravským magistrátem o vzniku trvalého pietního místa. Památku zesnulých uctili minutou ticha ostravští a krajští zastupitelé, uskutečnila se také mše v nemocnici.

- Soustrast vyjádřili i politici. Prezident Miloš Zeman poděkoval příslušníkům bezpečnostních složek, lékařům a všem, kteří pomáhali. Zármutek nad tragédií vyjádřila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nebo maďarský premiér Viktor Orbán. Události si všímala média po celém světě. Informace přinesly velké tiskové agentury i internetové portály v JAR, Číně nebo Indii.

- Premiér Andrej Babiš (ANO) při návštěvě Ostravy řekl, že k uctění památky obětí střelby se po celé republice rozezní sirény; v poledne 17. prosince houkaly dvě minuty a 20 vteřin. Naposledy se sirény kvůli uctění památky neštěstí rozezněly 22. prosince 2018, kdy připomněly 13 obětí důlního výbuchu ve Stonavě na Karvinsku.

- Lidé mohou rodinám obětí přispět finančním darem. Na dvou hlavních účtech (zřízených nemocnicí a VŠB-Technickou univerzitou Ostrava) bylo koncem roku přes sedm milionů korun. Zájemci mohou přispívat i na další účty, které souvisejí s konkrétní rodinou. Pomoc schválila zastupitelstva Ostravy i kraje a vláda. Rodiny obětí by měly dostat úhrnem 300.000 korun, zranění polovinu.

- Ocenění za vysoce profesionální koordinaci bezpečnostního zásahu se dostalo řediteli moravskoslezských policistů Tomáši Kuželovi. Získal Medaili hejtmana a Čestné uznání. Kužel uvedl, že to není cena pro něj, ale pro všechny policisty, kteří se na zásahu podíleli. Kužel při převzetí ocenění vyjádřil uznání také lékařům.

- Střelba v Ostravě je druhou nejtragičtější událostí svého druhu v Česku. Více obětí si vyžádala jen střelba v restauraci Družba v Uherském Brodě v únoru 2015, kdy dlouhodobě nezaměstnaný elektrikář Zdeněk Kovář zastřelil osm lidí a nakonec i sebe.

Sdílejte článek