Nejnovější zprávy: Co dnes dělá baníkovský mistr Pospěch? A proč mu fanoušci odpustili Spartu? Zchátralé Jánské Koupele mají naději na záchranu, studie plánuje rozvoj

Regiony

Méně aut v horách? Turisty budou na začátky turistických tras vozit autobusy

​V Jeseníkách a Beskydech začnou od soboty jezdit tři speciální autobusové linky, které budou vozit turisty ze záchytných parkovišť k místům, kde jsou výchozí body turistických tras.

Ilustarce: Beskydský pivovárek

Takzvané shuttle busy budou jezdit až do konce září vždy o víkendech a státních svátcích, sdělil mluvčí společnosti Z-Group bus Miroslav Slaný.

V Jeseníkách budou autobusy přepravovat turisty mezi Karlovem pod Pradědem v Malé Morávce a Ovčárnou, v Beskydech mezi Ostravicí a Malenovicemi a mezi Samčankou ve Starých Hamrech a Gruněm, kde vznikla nová zastávka. Všechny autobusy budou označeny logem Tu-Bus.

"Chceme omezit negativní vlivy turistické dopravy, se kterými se dlouhodobě potýkají Beskydy i Jeseníky díky enormnímu přílivu návštěvníků hor. Cílem speciálních autobusových linek je přesunout turisty z aut do autobusů, pomoci vyřešit problémy s enormní dopravní zátěží a často problematickým parkováním přijíždějících turistů," sdělil oblastní ředitel divize Morava společnosti Z-Group bus Jan Širc.

Plné jízdné na lince Shuttle Ovčárna z Malé Morávky na Ovčárnu bude stát 40 korun. Linka bude jezdit v pravidelných hodinových intervalech a označené spoje budou moci přepravit každé dvě hodiny až 25 jízdních kol. Jízda linkou Shuttle Sepetná z Ostravice do Malenovic bude dospělé stát 30 korun stejně jako Shuttle Gruň na trase ze Samčanky na Gruň. Na lince na Gruň ale nelze přepravit invalidní vozík, psa ani jízdní kola.

"Možnost odstavit své auto na některém ze záchytných parkovišť, nasednout na autobus a v klidu se nechat odvézt až na start výšlapu, je prostě skvělá. Využití shuttlebusů je ohleduplná volba jak k místním, tak k přírodě. A má ještě další bonus, návštěvníci se vyhnou nervydrásajícímu hledání parkovacího místa v turisticky oblíbených lokalitách," uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana Jan Krkoška (ANO).

Například obec Staré Hamry na internetových stránkách uvedla, že cena parkovného pro osobní auta na parkovišti na Gruni se zvýšila na 200 korun za den. Oproti tomu záchytné parkoviště na Samčance je zdarma.