Nejnovější zprávy: Noční požár v Třinci. Škoda téměř za milion, popálená žena bojovala o život V Ostravě se rozpadla koalice, začalo jednání o nové

Gastronomie

Malé pivovary dál rostou. Novými objevy jsou Medojed a Morous!

Říká se, že statistika sice nuda je, ale mívá cenné údaje. V případě počtu minipivovarů v našem kraji můžeme v tuto chvíli konstatovat, že nadále rostou a že jich je otevřeno již 44! Novými objevy z posledních týdnů jsou pivovary Medojed z Krásného Pole a Morous z Rýmařova.

Novým minipivovarem v našem kraji je i Morous z Rýmařova (Foto: pivovar Morous)

Dá se říct, že se oba nováčci svezli s vlnou roku 2018, během kterého bylo postupně otevřeno hned pět nových pivovárků, což je o dva více než v roce 2017.

Konkrétně to byl minipivovar Koňovárek ve Vojkovicích, dále Aero v Ostravě-Hrabůvce, kde se na podzim usadil taktéž Žíznivý dromedár. Do konce roku to ještě stihl i domácí mikro-pivovar v Šenově a pak také zmiňovaný Medojed.

Jako svoje první pivo představil počátkem roku světlou jedenáctku. Pivovárek, který sídlí v Krásném Poli v sousedství restaurace U Čestmíra, budovali nadšenci z Ostravy několik let. Nyní jej dávají postupně do provozu s tím, že během roku plánují otevřít i vlastní provozovnu.

Prvním objevem roku 2019 je v Moravskoslezském kraji rodinný pivovar Morous, který v Rýmařově zahájil vaření piva teprve před pár týdny.

Sortiment pivovaru, jehož tváří je mračící se sládek, bude zpočátku postaven na světlé jedenáctce a polotmavé třináctce.

Díky otevření nového pivovárku se Rýmařov stal po Ostravě, Opavě, Karviné a Havířově dalším městem v kraji, kde je více než jeden pivovar. Prvním tam byl obnovený pivovar Excelent, který původně vznikl již v roce 1995.

Potvrzením vzestupného trendu na trhu může být i chystaný projekt Panského pivovaru v Paskově, který by se měl už na jaře stát 45. pivovarem na Pivní mapě našeho kraje.

Magická pivovarská padesátka, která svědčí o krásné pestrosti, se v součtu s Radegastem a Ostravarem sice blíží, ale rozhodně se nejedná o přímočarý růst.

Je třeba totiž registrovat i pivovary průběžně zaniklé. V posledních dvou letech ukončily provoz a v tichosti zmizely pivovary Venuše z Havířova a Podhorský pivovar z Frýdlantu nad Ostravicí.