Komentáře
11/01/2020 Petr Broulík

Jako byste vrátili čas. Beskydami se proháněli lyžníci na jasankách

​Kdo v sobotu 11. ledna i přes nepříliš přející počasí přijel do ski areálu v Mostech u Jablunkova, mohl mít pocit, že se propadl v čase.

Na sjezdovce zněly staré české i americké swingové songy z třicátých let a po svahu se proháněli lyžníci na historických lyžích ve starodávných „sportovních“ oděvech či krojích z oblasti Orlických hor.

Uskutečnil se tu totiž 9. ročník Mezinárodního mistrovství ČR v historickém lyžování, které se ovšem vůbec poprvé jelo v Moravskoslezských Beskydech.

„V našich krásných Beskydech. Jsou tady lyžníci i telemarkové hvězdy svahů z Božího daru, Krkonoš, Orlických hor, Beskyd a dalších míst z Česka, Polska, Slovenska a Rakouska. A předvedou v dobových kostýmech a krojích své umění na závodech ve slalomu a jasankrosu. Závodů se může zúčastnit každý, kdo má dřevěné lyže a odvahu,“ zvali organizátoři, mezi nimiž byli také členové nového kulturně sportovního spolku Elegant z Ostravy.

Součástí mistrovství byl třeba slalom, exhibice jízdy na historických lyžích či ukázka efektního telemarku, skoků či akrobacie. Zúčastnit se mohli zúčastnit všichni, kteří našli doma lyže po dědečcích nebo třeba svoje, na nichž kdysi v dětství začínali. Prostě dřevěné lyže jasanky se starým vázáním.

Mnoho účastníků přijelo na svah i v dobových oděvech. Radim Hajnich z Vratimova přijel na mistrovství dokonce na starém kole a jasanky měl připevněné na něm.

„Ale dojel jsem jen těch pár desítek metrů na svah, jinak jsem přijel dodávkou,“ usmívá se muž v kroji Sokola Frýdek-Místek, který v dětství začínal na lyžích jasankách. „Jsou to lyže po mém tátovi, který na nich jezdil ve čtyřicátých a padesátých letech. Je to návrat do minulosti a nostalgie za pěknými časy, protože z toho dávného si člověk pamatuje hlavně to pěkné,“ říká Radim Hajnich.

Na dřevěných replikách starých lyží přijel do Mostů u Jablunkova i dvanáctiletý Tomáš Franc s otcem až z Náchoda. „Mám tu i kámoše, támhle je Břéťa. Jezdím i na normálních moderních lyžích, ale na dřevěných mě to baví více. Je to zábavnější, tyhle závody jsou prostě legrace. Už jsem na nich podruhé,“ říká kluk v dobovém lyžařském oblečení, který se za pár chvil pěkně při jízdě na dřevěných lyžích natáhne do sněhu. Ale dopadne to dobře a klučina hbitě vstane.

Potřetí přijel na závody historických ski i Václav Aleš z Frýdku-Místku. „Na staré roky nemám co dělat, tak jezdím na takovéto závody. Lyže mi dali kamarádi, něco z historického vybavení jsem pořídil za lahvičku, něco jen tak. Dvakrát jsem na těch lyžích jel na Pomezních Boudách v Krkonoších, tam byl lepší sníh. Letos jsem tady, sníh je tu spíše jak struhadlo nebo smirkový papír. Ale zkusil jsem to,“ říká s úsměvem po sjezdu svahu lyžník z Frýdku-Místku, který s manželkou jezdí už sedm let i na historických bicyklech.

„To je taky taková makačka. Trochu jsem na stará kolena zblbnul. Ostatně kola mají odedávna souvislost s lyžemi. Někdo razí pravidlo: v zimě na lyžích, v létě na kolech,“ směje se a dodává, že na rozdíl od něj manželka na závodech v Mostech dělá jen „servis pro vnuky“.

Na retro akci přijel v perfektním dobovém vybavení i Richard z Hradce Králové, trochu oděvem i vizáží připomínající Dlouhé Bidlo z Rychlých šípů.

„Jsem jinak vášnivý lyžař a jezdil jsem na sjezdových lyžích. Ale české kopce nejsou na moderní lyže a mne nebaví na moderních sjezdovkách lyžovat jen tak, že stojím na lyžích a jen se nakláním doleva a doprava. Proto jsem si vyrobil tyhle dřevěné lyže a čtyři roky už na nich jezdím. Na starých jasanových ski je totiž každý kopec delší a prudší,“ vysvětluje muž, který ale svým dřevěným lyžím dal i přes staré dobové vázání moderní tvar.

Veškerý dobový oděv si koupil sám. „Všechno ruční práce. Dnes nic na pořádného lyžníka ve sportovní prodejně nekoupíte,“ směje se muž z Hradce Králové.

Na svah v Mostech u Jablunkova se odvážily na dřevěných lyžích i dámy. „Jedu za tým Vichr z hor a jsme odnož vodáckého oddílu Kačeři. Proti včerejšku je tu sníh ale mnohem namrzlejší a mokřejší, Jsem na takovém mistrovství potřetí, ale na dřevěných lyžích jsem jezdila jako malá. Učila jsem se na nich,“ svěřuje se Věra Jandová ze Slatiňan.

Až z lyžařského ráje v Novém Městě na Moravě, tedy z Vysočiny, přijel do Mostů muž s mohutným knírem, jako vystřižený z období Rakouska-Uherska.

„Lyžuji odmalička, tak deset let na starých lyžích. Ale jsou bez hran, hodí se lépe na prašan než na tohle. Mně baví staré věci, jezdíme i na historických kolech. Sháníme vybavení po půdách, po bazarech, po lidech. Protože tohle všechno ubývá, lidé to vyhazují. Takže já mám všechno původní. Když třeba u nás umřel jeden pán, tak jsme k němu šli na půdu a tam jsme získali od potomků starý kabát, kalhoty a boty. Kromě rukavic, to jsou repliky. Tak jsem to takhle nějak poskládal dokupy,“ říká Daniel Gregor v opravdovém dobovém oděvu.

Celému mistrovství předcházela páteční beseda s promítáním nazvaná „Jasanky za polárním kruhem“ v srubovém hotelu Grůň. Lyžníci, kteří přijeli dříve, se tak mohli zúčastnit poutavého vyprávění Michala Martínka a Zdenka Frymla, kteří obnovili v Deštném v Orlických horách výrobu dřevěných lyží jasanek a rozhodli se plnit si výpravami za polární kruh své sny.

Tito nadšenci ostatně také vytvořili pro mistrovství v Mostech u Jablunkova v sobotu ráno celou dráhu a poté předvedli nejen své jasanky v akci, ale i saně a místní kroje z Orlických hor.

Sdílejte článek