Společnost
01/08/2023 Petr Sobol

Lidem v Porubě se uleví. Hlučná diskotéka dostane výpověď

Problémy s Diskotékou Zahrada na osmém obvodu v Ostravě-Porubě se táhnou spoustu let. Budova je obklopena domy a každý zvuk se tam násobí. Místní si často stěžovali a nepomáhaly ani pravidelné kontroly městské policie.

Diskotéka fungující do ranních hodin, hospoda s hlučnými návštěvníky či nonstop stánek s rychlým občerstvením. Když jsou navíc umístěny ve dvorech, kde se nese sebemenší zvuk, je zaděláno na problém. Vyřešit to je téměř nemožné. Provozovatelé restaurací totiž nemají povinnost starat se o to, co jejich návštěvníci dělají poté, co podnik opustí.

„I Poruba má několik takových míst. A často je to boj s větrnými mlýny a nikdy nekončící problém. Základem je vždy komunikace s majitelem či provozovatelem. V minulosti se nám například podařilo domluvit odstranění stánku s rychlým občerstvením na Ukrajinské ulici, teď se snad podařilo vyřešit dlouhodobý problém s Diskotékou Zahrada na osmém obvodu,“ uvedla starostka Lucie Baránková Vilamová.

„Pravidelné páteční a sobotní diskotéky by byly bez problémů, kdyby se lidé bavili jen uvnitř. Bohužel to se nedělo. Situaci na čas uklidnily covidové restrikce, po nich se vše vrátilo do původního stavu. Stížností na hluk a vandalismus se hromadily a městské policie tam zajížděla i několikrát za noc. Na místě se byl podívat i primátor Jan Dohnal, který uznal, že situace je neudržitelná,“ uvedl místostarosta Jan Dekický.

Vedení Poruby i města se snad společnými silami se podařilo vše vyřešit. Majitel nemovitosti na společném jednání přislíbil dát diskotéce výpověď. „Výpovědní doba je sice šestiměsíční, ale do konce roku by se mělo obyvatelům okolních domů ulevit,“ doplnil k celé kauze primátor Jan Dohnal.

Diskotéka není ale jediným místem, na které si lidé pravidelně stěžují. Problematiku chce Poruba řešit ve spolupráci s městem a ostatními obvody. „Je dobře, že se tato problematika řeší i na úrovni vedení města, a že se zvažuje návrh obecně závazné vyhlášky, která by dala městské policii do rukou efektivní nástroj k zabránění těchto excesů. Základem stále zůstává komunikace s majiteli či provozovateli. Ale ne vždy mají snahu se s námi domluvit. Pak je důležité mít v ruce i jiné možnosti,“ dodala starostka.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama