Proměny kraje
14/01/2020 Jan Smekal

Lidem bez domova i těm, kterým jeho ztráta hrozí, pomůže ve Frenštátu Armáda spásy

Ve Frenštátě pod Radhoštěm myslí i na sociálně vyloučené. Nejenom pro lidi bez domova tady začala fungovat Armáda spásy.

„Sociální pracovníci budou pracovat jak v terénu, tedy na ulici, tak s uživateli v bytech, kterým hrozí bezdomovectví nebo ztráta bydlení, kde aktuálně bydlí, ale dostali se do takových životních podmínek, že si ho nedokážou udržet. Budou pomáhat také klientům, kteří jsou momentálně bez bydlení a bude jim pomáhat, aby se udrželi v sociálním bydlení, kdy dostanou sociální byt od města a my jim budeme pomáhat v tom, aby si ho udrželi,“ uvedla Petra Morcinková, ředitelka sociálních služeb Frýdek-Místek a Frenštát pod Radhoštěm.

V Armádě spásy ve Frenštátě pod Radhoštěm budou působit dva sociální pracovníci. Klientům budou pomáhat v nejzákladnějších věcech.

„Pokud půjde o lidi na ulici, tak aby měli v pořádku doklady, aby měli vyřízené dávky, aby mohli přejít z ulice alespoň do nějakého bydlení, zprvu ubytovny a následně získali sociální byt a v něm se udrželi. A za tím už jsou další úkoly, jako najít si a udržet práci, opatrovat si zdravotní stav a další věci, které už jsou jakousi nadstavbou,“ popsala Morcinková.

Přípravu spolupráce s Armádou spásy zajistilo předchozí vedení Frenštátu pod Radhoštěm.

„Mám určitou zkušenost s Armádou spásy, a sice z mého předešlého působení v Kopřivnici. Proto je to pro mě velice věcná reference na činnosti, které umí udělat naprosto perfektně, profesionálně, bez možných negativních dopadů. Pro všechny typy lidí, kteří potřebují sociální pomoc, je to obrovské plus,“ zdůraznil starosta Frenštátu pod Radhoštěm Miroslav Halatin.

„Pro mě je nejlepší reflexe to, že Armáda spásy umí s bezdomovci pracovat takovým způsobem, že tihle lidé jejich postupy spíše respektují a daří se jim po jednotkách postupně několik lidí dostat na vyšší úroveň. A to kupříkladu tak, že dokázali jít do řádného bydlení, aniž by přebývali někde v azylu, změnila se jejich mentalita. Když byli v nějakém dlouhodobém výpadku, je těžké je přeorientovat na to, aby chtěli bydlet a fungovat za zcela jiných pravidel a podmínek. Tahle Armáda spásy to zvládá výborně a má skvělé reference,“ podotkl.

Úterního slavnostního otevření služby Armády spásy ve Frenštátě pod Radhoštěm se zúčastnil také náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil.

„Oslovilo nás město s tím, že by chtělo rozšířit službu pro bezdomovce a lidi bez přístřeší a nabídlo nám, že by tuto smlouvu chtělo uzavřít s Armádou spásy. Toto jsme přivítali, protože Armádu spásy známe z území celého Moravskoslezského kraje, kde poskytuje služby právě pro lidi bez domova. V žádném případě jsme se nebránili rozšíření této služby,“ řekl Navrátil s tím, že podíl města činí 30 procent oprávněné ztráty.

„To nám vždycky potvrzuje, že město má zájem o tuto službu na svém území a že ji potřebuje. Rozhodli jsme se, že zařadíme toto rozšíření do sítě a budeme to financovat společně z kapitoly 313, což jsou peníze ze státního rozpočtu, které pro sociální služby v Moravskoslezském kraji v letošním roce znamenají více jak 1,9 miliardy korun,“ vypočítal náměstek.

Město Frenštát pod Radhoštěm podle něj není úplně zcela zatížené bezdomovectvím jako je třeba Nový Jičín nebo Kopřivnice.

„Tuto službu tady poskytoval jeden sociální pracovník ze střediska sociálních služeb města a město uznalo, že je to málo. Z tohoto důvodu přizvalo tohoto poskytovatele sociálních služeb a my vyhodnocení práce poznáme v rámci ročního vyúčtování, kdy uvidíme, jaká byla náplň sociálních pracovníků, co potřebovali, ale je třeba říct, že prevence je vždycky velmi důležitá. Pokud se totiž zanedbá, budou následky mnohem horší a může se stát, že sociální služby pak neufinancujeme,“ upozornil Navrátil.

Sdílejte článek