Nejnovější zprávy: FN Ostrava buduje Covidcentrum, sloučí odběrová místa Řidič nevybral zatáčku a skončil se zraněním v příkopu

Společnost

Lidé posílají peníze pozůstalým po střelbě v nemocnici. Už věnovali skoro milion

Na podporu rodin obětí ostravské střelby a zraněných už lidé poslali na účet Fakultní nemocnice Ostrava přes 800.000 korun. Peníze rychle přibývají z dalších míst i na jiných účtech.

Ilustrační foto: FNO

Nemocnice eviduje 1138 dárců, posílají nejčastěji sumy do 2000 korun, řekla dnes mluvčí nemocnice Petra Petlachová. Úterní střelba v čekárně polikliniky fakultní nemocnice má nakonec sedm obětí, dva lidé jsou zraněni. Vrah několik hodin po útoku spáchal sebevraždu.

Dnes ráno bylo na účtu 833.000 korun, uvedla mluvčí. Dodala, že přispívají především jednotlivci, a to částkami v rozmezí od 100 do 2000 korun. Přišly ale i větší sumy.

Několik lidí poslalo 10.000 korun či dokonce 20.000 korun. Nemocnice zřídila transparentní bankovní účet číslo 73030761/0710. Dárci tam mohou přispívat do 31. března 2020. Do té doby nemocnice upřesní, jak bude peníze rozdělovat.

Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky.

Informaci škola dnes zveřejnila na svých internetových stránkách a facebookovém profilu. Transparentní účet má číslo 291463872/0300. Příspěvky lze také v tomto případě zasílat do 31. března. Poté bude vybraná částka ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Ostrava předána rodinám obětí, uvedla univerzita.

Na účtu bylo v 10:20 zhruba 18.000 korun. Univerzita sídlí v těsné blízkosti školy a musela tak po střelbě přijmout mimořádná bezpečnostní opatření. Škola uzavřela vchody a o střelbě studenty a personál informovala rozhlasem.

"Univerzita vyjadřuje pozůstalým soustrast s jejich ztrátou. Žádná slova nemohou vyjádřit smutek, který teď prožívají," uvedli zástupci školy na webových stránkách.

Pomoc pro rodiny pozůstalých i zraněné už schválila zastupitelstva Ostravy i kraje. Rodinám zavražděných každá z těchto institucí pošle 100.000 korun. Zranění dostanou polovinu. O podobně vysoké podpoře by měla jednat i vláda. Rodiny obětí pak tak měly dostat úhrnem 300.000 korun, zranění 150.000 korun.

Život v budově polikliniky se dál postupně vrací do původních kolejí. Budova byla přístupná už ve středu, ve čtvrtek pak vedení nemocnice po dohodě s policií znovu otevřelo traumatologickou ambulanci, kde dvaačtyřicetiletý muž zabíjel. Pacienty ošetřoval jiný tým než ten z úterý. Dnes se do práce, a tedy i na místo činu vrátili i někteří pracovníci ambulance.

"Někteří už pracovali dříve, ale v jiné části nemocnice. Někteří se do ambulance vrátili dnes," řekla mluvčí. Dodala, že část zaměstnanců ještě využívá času, který od vedení nemocnice dostali na to, aby se vzpamatovali z otřesného zážitku.

Dvaačtyřicetiletý střelec zahájil palbu bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky v úterý po 07:00. Čekající pacienty střílel z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku.

Šest lidí útok nepřežilo. Tři lidi zranil. Jedna žena byla po střelbě v kritickém stavu, ve čtvrtek zemřela. Jednoho muže už lékaři propustili do domácího léčení. Třetí zraněný je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života.

Mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková uvedla, že vyšetřování pokračuje, přestože střelec je mrtvý. Kriminalisté zjišťují motiv i to, kde získal svou nelegální zbraň.

Mluvčí uvedla, že vyšetřování potrvá odhadem několik týdnů.