Společnost
23/03/2022 Petr Sobol

Liberty Ostrava začne na trh dodávat tyče, jejichž životnost se prodlouží na sto let

Liberty Ostrava rozšiřuje své výrobkové portfolio o další produkt s vyšší přidanou hodnotou.

V letošním roce začne dodávat na trh závitové tyče s dvojitou protikorozní ochranou určené ke zpevnění betonových konstrukcí. Do rozšíření výroby jednoho z nejpoužívanějších betonářských a kotevních systémů na světě, který vyrábí jako jediná v Česku, investovala v posledních letech téměř 80 milionů korun.

Ocelové závitové tyče, válcované ve středojemné válcovně ostravské huti od roku 2014, se doplní o dvě ochranné vrstvy, plastovou a cementovou, které zajistí významné prodloužení jejich životnosti až na 100 let, a s tím i životnosti a bezpečnosti staveb, u nichž se používají. Na tuzemském i zahraničním trhu je po nich vysoká poptávka, Liberty Ostrava proto očekává, že by je mohla dodávat svým klientům po celém světě v objemu stovek tun ročně.

„Dvojitou protikorozní ochranu na závitové tyče vyráběné v naší středojemné válcovně v minulosti zajišťoval tehdejší sesterský závod v Lucembursku, kde se tyče upravovaly podle požadavků zákazníka. Loni se celý proces následného zpracování a úprav přemístil do naší huti, čímž ostravská huť nejen získala do svého portfolia další produkt s vysokou přidanou hodnotou, ale tím že odpadlo zbytečné převážení polotovarů po Evropě, také omezila svou uhlíkovou stopu,“ vysvětlil Pavel Suchánek, vedoucí výroby závitových tyčí v Liberty Ostrava.

Součástí investice do následných úprav závitových tyčí v ostravské huti byl i nákup potřebného strojního vybavení včetně speciální míchačky cementu s injektážním zařízením, nakloněné plošiny a roštů. Závitové tyče se nejprve nastrojí plastovým opláštěním, poté se do volného prostoru mezi plast a tyč vstřikuje cement.

„Taková protikorozní ochrana tyčí prodlouží životnost dodávaného systému až na hranici 100 let po jeho zabudování. Výrobu v současnosti testujeme. Testování bychom měli dokončit během prvního čtvrtletí letošního roku,“ informoval Zdeněk Vašek, koordinátor vývoje výrobků s vyšší přidanou hodnotou.

Závitové tyče nacházejí uplatnění především ve stavebních konstrukcích, při ražbě podzemních děl a všech geotechnických konstrukcích, tedy ve veškerých důlních dílech, tunelech či podzemních stavbách. Jsou ale vhodné i pro speciální užití, jako například kotvení ve skále či spínání horninových masivů. Tyče jsou po celé délce opatřené speciálním průběžným závitem, který umožňuje našroubování matic a dalšího příslušenství, a tím i spojování jednotlivých tyčí bez nutnosti svařování. Jejich instalace je tak rychlejší, čímž se na stavbách ušetří čas i materiál.

Sdílejte článek