Liberty Ostrava poskytne odbornou praxi stovce učňů z odborných škol na Ostravsku
V Liberty Ostrava absolvuje v tomto školním roce praxi a vyzkouší si svou budoucí profesi v reálném prostředí zhruba sto učňů z odborných středních škol na Ostravsku.
Huť tak přispívá k vzdělávání budoucí generace techniků a posiluje zájem mladých lidí o perspektivní a dobře uplatnitelné obory v hutním i strojírenském průmyslu.
Program podpory učňovského vzdělávání funguje v ostravské huti už více než padesát let. Jeho současná podoba vznikla v roce 2012, od té doby projde hutními provozy každoročně zhruba stovka učňů. Šikovní učni, kteří v ostravské huti absolvují praxi v závěrečném třetím, nebo čtvrtém ročníku, vesměs dostávají od Liberty Ostrava nabídku zaměstnání.
„V tomto školním roce u nás absolvují praxi učni ze čtyř odborných škol, konkrétně z Vítkovické střední průmyslové školy, Střední školy technické a dopravní z Vítkovic, Střední školy elektrotechnické z Ostravy, a nově také ze Střední školy technických oborů z Havířova – Šumbarku. Pod vedením těch nejzkušenějších mistrů u nás dělají své první praktické krůčky ve vybraných oborech obráběči kovů, elektrikáři včetně specializací na slaboproud a silnoproud, strojní mechanici, mechanici - elektrotechnici, mechanici – seřizovači, elektromechanici i železničáři,“ objasnila specialistka náboru Věra Válková.
Pod vedením zkušených odborníků z huti si učni osvojí teoretické znalosti i praktické dovednosti potřebné pro práci v ocelářství i strojírenství. Cílem vzdělávacího programu je pomoci zkvalitnit studium na odborných školách, zatraktivnit mladé generaci řemeslo a zajistit si dostatek kvalitních pracovních sil, které budou huti v následujících letech pomáhat s plánovanou transformací směrem k výrobě zelené oceli a dosažení uhlíkové neutrality.
Jedním ze zkušených mentorů je i Radim Obrusník, mistr elektroúdržby středojemné trati, který se učňům věnuje už sedm let. „Kluci, kteří k nám přicházeli na praxi ještě tak před čtyřmi lety, byli moc šikovní, někteří tady zůstali a pracují u nás na údržbě. Ale na učních, kteří u nás měli praxi v posledních letech, je patrné, že prošli distanční výukou v době covidové epidemie, a manuální práce jim dělá potíže, těžko k ní hledají vztah. Letos, by k nám měli na praxi nastoupit opět tři učni, tak doufám, že už se tento negativní fenomén podaří zlomit,“ uvedl Radim Obrusník. Učni se v údržbě středojemné válcovny učí vždy pod dohledem zkušených patronů úplným základům od výměny světla nebo zásuvky až třeba po výměnu motoru.
Devatenáctiletý zámečník Jan Marek nastoupil letos v létě po absolvování učiliště na středojemnou válcovnu. Praxi dělal dva roky po sobě pod vedením mistra Zdeňka Závodného, který si mladého spolupracovníka moc chválí. „Honzu jsme přesvědčili, aby k nám nastoupil, protože je moc šikovný. Aktuálně si navíc dodělal kurz jeřábníka, takže si ještě rozšířil kvalifikaci. Takto cílevědomých čerstvých absolventů je opravdu jako šafránu,“ řekl mistr.
Dva roky na praxi Jan Marek vyměňoval válečky u válcovacích skříní. I když je to těžká práce, Honza ji dělal rád, líbilo se mu, že už na škole si může přivydělat. Pak přišel na stejné pracoviště na letní brigádu mezi druhým a třetím ročníkem a dostal se k náročnější opravě stendů u válcovací tratě. Práce ho chytla, takže když po ukončení učiliště dostal nabídku dobrého výdělku na tomtéž pracovišti, rád přijal. „Člověk nikdy neví, které znalosti se mu budou hodit. Proto jsem si navíc dodělal jeřábnický kurz. Doba asi teď bude ekonomicky složitá a další profese mi umožní přivydělat si třeba na přesčasech,“ dodal