Nejnovější zprávy: Noční požár v Třinci. Škoda téměř za milion, popálená žena bojovala o život V Ostravě se rozpadla koalice, začalo jednání o nové

LEXIKON OSTRAVSKÉ HISTORIE

Lexikon ostravské historie - A jako Agroferra

Magazín PATRIOT, milovnice ostravské historie Perla Motyková a facebooková skupina Nezapomenutá Ostrava společně tvoří otevřený abecední Lexikon ostravské historie. Cílem není vědecky zpracovat a uzavřít historii Ostravy - lexikon je stále otevřený dalším vzpomínkám, fotografiím, připomínkám laiků i odborníků.

Foto: Archiv

Agroferra, továrna na výrobu hospodářských strojů pro zemědělství byla postavena roku 1920 v Kunčicích na místě vyhořelého cukrovaru.

Továrna dodávala své výrobky nejen do tuzemska, ale i do některých evropských států.

Od roku 1942, kdy byla zahájena výstavba Jižního závodu (Südbau) a prosazována zbrojní výroba, začal rapidně klesat stav zaměstnanců z důvodu totálního nasazení do Německa.

Agroferra proto v roce 1944 musela zastavit výrobu a uvolnit některé prostory pro balení a expedici dalekonosných okřídlených střel vyráběných v Südbau.

Teprve po válce byla výroba zemědělských strojů obnovena, ale přesto, že výrobní program se neměnil a zájem o výrobky rostl, byla továrna postupně narušována výstavbou Nové hutě.

Přes veškerou snahu vedení a zaměstnanců byla v roce 1951, z důvodu rozšiřování železniční stanice v Kunčicích, Agroferra zbourána.