Proměny kraje
21/08/2020 Petr Broulík

Letos se na Dny NATO dívejte v televizi, prosí diváky pořadatelé

​Dny NATO, tato doslova vojenská monstrance na mošnovském letišti, na kterou jsou zvyklí jezdit až statisíce obyvatel Ostravy, kraje i návštěvníků ze zahraničí, budou letos bez oficiálních diváků.

Kvůli koronavirové krizi totiž pořadatelé včetně armády, policie a hasičů rozhodli, že Dny NATO letos sice budou v ohlášeném termínu, ale nebudou veřejnosti přístupné.

„Věříme, že to naši návštěvníci, kteří byli vždy disciplinovaní, pochopí. Není to náš výmysl, ale takto se v současnosti akce musí konat. Teď se tak konalo mistrovství Moto GP v Brně. Hraje se tak i hokej,“ říkají pořadatelé velké vojenské akce.

Takové „komorní“ pojetí Dnů NATO jinak vždy hojně navštěvované obrovské akce si proto vyžádá velká bezpečnostní opatření. Organizátoři se totiž obávají, že někteří lidé budou chtít ukázky armádních složek a dalších aktérů vidět na vlastní oči i přes výzvy, aby letos na akci nejezdili.

Přímé přenosy z Dnů NATO budou více akční, čtyřhodinové a každý den jiné

Letošní jubilejní 20. ročník této tradiční akce se ve dnech 19. a 20. září odbude pouze ve formě přímých televizních přenosů a vstupů, které odvysílá Česká televize. Jako náplast fanouškům vojenské techniky pořadatelé ze společnosti Jagello a Česká televize slibuje po oba dny delší, čtyřhodinové přímé přenosy, které budou navíc vždy jiné.

„V minulých ročnících byly přímé přenosy dlouhé dvě a půl až tři hodiny. Prosíme proto, aby lidé letos zůstali doma, u televizních obrazovek. Určitě v nich uvidí mnohem více, než pokud by byli jako v minulých ročnících na ploše letiště,“ řekl dnes spoluzakladatel a předseda pořádajícího spolku Jagello Zbyněk Pavlačík.

Dodal, že televizní přenosy, které budou začínat vždy v poledne, by měly být letos také mnohem akčnější, poutavější a kvalitnější, protože k nim bude poprvé využita i technologie Wave Relay. Ta díky šesti kamerám připevněným na vojenské technice či uniformách vojáků umí přinést doslova jinou dimenzi záběrů. Slibuje tak divákům živější, dramatičtější a atraktivnější záběry přímo z „ohně“ akcí a vojenských ukázek.

Policisté budou řešit jen vážné případy

Na Dny NATO se právě kvůli jejich letošní „koronavirové“ verzi bez diváků chystají především policisté. Ti budou přichystaní řešit případné větší přestupky lidí, kteří by se i přes výzvy pořadatelů chtěli podívat na místo akce.

„Policie nebude určitě vykazovat a priori lidi z určitých prostorů. Budeme zasahovat až teprve v případech vstupů lidí na cizí pozemky, při ochraně zdraví obyvatel, při ničení majetku nebo ohrazení letiště či při problémech s dopravou. Nebo ve chvíli živelnějšího nájezdu nedisciplinovaných lidí nebo tehdy, kdy nebudou stačit na řešení případných přestupků kompetence a opatření organizátorů,“ řekl ředitel krajského ředitelství Policie České republiky Tomáš Kužel, a dodal, že kolem letiště bude operovat více policejních hlídek.

Upozornil však, že policisté nemohou nikomu zakazovat, aby se jel někam třeba na svém kole projet nebo se šel někam k letišti projít.

„Nicméně bych chtěl apelovat na občany, aby zbytečně nevstupovali tam, kam se vstupovat nemá. Navíc tentokrát nebudou na letišti žádné plochy na stání a parkování vozidel. A mezinárodní letiště má určitý bezpečnostní režim,“ upozornil šéf krajské policie.

Hejtman: Letos jsme dostali skrytého nepřítele. Musíme se s ním naučit žít

K výzvám pořadatelů a policistů, aby lidé jindy mířící na Dny NATO zůstali letos doma, se připojil i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

„Dny NATO se staly součástí kraje, tato akce byla vždy velmi navštěvovaná a výjimečná a měla velkou návštěvnost a kraj se ve dnech pořádání akce stal centrem nejen pro lidi z našeho kraje a celé republiky, ale i centrem světa v jeho boji za demokracii,“ řekl hejtman.

„Letos Dny NATO budou trochu jiné, protože tu máme jednoho skrytého nepřítele, který nám neustále komplikuje život a tím je koronavirus a s ním spojené onemocnění covid-19. Musíme se s ním naučit žít. Proto jsme si řekli, že letošní Dny NATO nezrušíme, ale najdeme takovou formu, abychom je mohli uspořádat,“ řekl hejtman.

Novum: Při Dnech NATO ocení stát bojovníky s koronavirem

Předseda pořádajícího spolku Jagello Zbyněk Pavlačík pak oznámil, že letošní Dny NATO na letišti Leoše Janáčka budou specifické v tom, že při nich udělí vládní představitelé státní ocenění nazvaná Poděkování těm, kteří nás chrání členům Integrovaných záchranných systémů a bezpečnostních sborů.

V sobotu, ale i v neděli členové Vlády České republiky předají toto ocenění vždy pěti stovkám jejich příslušníků z celé republiky za jejich obětavé nebo záslužné činy v období boje s koronavirem.

V sobotu to budou členové a příslušníci armády ČR, vězeňské služby, celní správy a městské policie, v neděli pak to bude pět set členů Policie ČR, Hasičského záchranného sboru, hygienické služby a zdravotnické záchranné služby.

Zbyněk Pavlačík řekl, že zrušit Dny NATO pro veřejnost bylo jeho nejtěžší rozhodnutí v historii této akce. „Tuto akci jsme dělali vždy pro návštěvníky. Ale byla to jediná možnost, jak akci udržet naživu. Vysoká návštěvnost na letišti navíc nebyl jediný efekt dřívějších ročníků. Přenosy z akce v televizi v minulých letech totiž sledovalo dohromady alespoň chvíli po oba dny více než půl milionu diváků. Proto si myslíme, že pořádat tuto akci letos jen pro televizní diváky má smysl,“ řekl Zbyněk Pavlačík.

Součástí Dnů NATO budou i historické ukázky k osvobození Ostravy

Primátor Ostravy Tomáš Macura přidal ještě jednu „lahůdku“, která čeká diváky zářijových Dnů NATO. Ten vítá, že je snaha uspořádat Dny NATO i v této netradiční podobě.

„Město muselo na jaře zrušit velké dubnové oslavy pětasedmdesátého výročí osvobození Ostravy. Byl pro ně přichystán opravdu velkolepý program. S organizátory Dnů NATO jsme se dohodli, že právě na jejich akci budou do programu zařazeny i dynamické a statické ukázky historické vojenské techniky z dob druhé světové války, která se podílela na osvobození města. Ukázky připravujeme ve spolupráci se Slezským muzeem v Opavě,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Všichni čeští účastníci minulých Dnů NATO už kývli. Kdo se zúčastní z těch zahraničních?

Velkou atrakcí minulých Dnů NATO byly ukázky atraktivní pozemní i letecké ukázky. Velitel vzdušných sil Armády České republiky generálmajor Petr Hromek zatím nechtěl uvádět přesně, jaké ukázky armáda chystá.

„Nicméně letos je patnácté výročí zavedení letounů JAS-39 Gripen do výzbroje vzdušných sil armády České republiky. Dají se tedy předpokládat přelety těchto strojů. Tato akce se zřejmě jako jediná uskuteční z těch, které se měly ve střední Evropě konat. A bude velmi zajímavá i pro televizní diváky,“ připomněl generálmajor Petr Hromek a dodal, že přesný program armádních ukázek bude vyladěn během příštích několika týdnů.

Podle něj svou účast potvrdili všichni tradiční čeští účastníci Dnů NATO. Organizátoři počítají také s účastí zahraničních letek, které ale nebudou operovat jako jindy z mošnovského letiště.

„Jednáme s nimi tedy o jednodenních průletech a vystoupeních,“ řekl hlavní organizátor Zbyněk Pavlačík.

Sdílejte článek