Nejnovější zprávy: Perušič a Schweiner v Ostravě vyhráli skupinu, v sobotu je čeká čtvrtfinále Oprava tajemné Grossmannovy vily odhalila dřevomorku i historické malby

Společnost

Letní pád letadla v Dolním Benešově zavinila chyba pilota. Nevěnoval se řízení

​Loňskou nehodu malého letadla na letišti v Dolním Benešově na Opavsku, při které se na začátku prázdnin zranili čtyři lidé, zavinila chyba pilota.

Ilustrační foto: Pixabay.com

Jednapadesátiletý muž se dostatečně nevěnoval řízení stroje. Vyplývá to ze závěrečné zprávy, kterou na webu zveřejnil Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

.

Letoun Cessna havaroval při vzletu. Kromě pilota na palubě byli čtyři lidé, dva piloti pro tandemové seskoky a jejich klienti. Čtyři lidé se při nehodě zranili, jeden z nich těžce. "Ve stoupání ve výšce okolo 20 metrů došlo k přechodu letadla do klesání. V tomto klesání letadlo narazilo pod malým úhlem do země. Pilot utrpěl těžké zranění," uvedl ústav.

Podle závěrečné zprávy byla příčinou kolize série několika pochybení pilota malého letounu, který v ten den měl za sebou už pět startů. Pilot se údajně nevěnoval plně řízení. "Manipuloval s pákou ovládání vztlakových klapek ve výšce, která nebyla bezpečná pro tuto činnost. Tím změnil trajektorii letadla ze stoupání do klesání a do pravého náklonu," uvedl ústav ve zprávě. Pilot podle výsledků vyšetřování navíc včas nezareagoval na změnu trajektorie letu.

"Nevědomky převedl letoun do klesání s pravým náklonem, na které včas nezareagoval," uvedli vyšetřovatelé. Podle nich letadlo bylo v dobrém technickém stavu a ten neměl na nehodu žádný vliv. Stejně tak i počasí.

Zavřít reklamu