Nejnovější zprávy: ​Vlastní gól a prohra. Ostravský Fillo prožil hořký návrat do Teplic Mladý muž (28) zemřel poté, co jej na přechodu srazil opilý řidič

Kultura

​Letní divadelní škola nabízí poslední místa. Letos ve znamení tance a pohybu!

Letní divadelní škola pořádaná Ateliérem pro divadelní vzdělávání při Národním diva-dle moravskoslezském začne už ve čtvrtek a nabízí poslední volná místa.

Foto: NDM, Martin Kusyn

Dvoudenní zážitkový a zábavný kurz v Ostravě (29. a 30. 8.) má akreditaci ministerstva školství a pedagogům tak ideálně zapadá do plánu dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. Už druhým rokem je ale škola otevřená i dalším zájemcům o divadlo z řad veřejnosti.

Ateliér při NDM zapojil do příprav všechny soubory Národního divadla moravskoslez-ského, spolupracuje také s Divadlem Petra Bezruče a Komorní scénou Aréna.

„Leitmotivy letošní školy jsou hudba, opera a pohyb,“ přibližuje vedoucí Ateliéru při NDM Vladimíra Dvořáková s tím, že letos tým letní školy zapojí účastníky i velmi aktivně. „Například dostanou hned první den mistrovskou lekci stepu nebo zažijí intenzivní hodinu v rytmu argentinského tanga s tanečníky baletu.“

I letos nabídne oblíbená Letní divadelní škola (LDŠ) příležitost k setkání a společné tvůrčí práci pedagogů s umělci, divadelními režiséry, dramaturgy, tanečníky, lektory a dalšími lidmi z oblasti divadla.

Škola je otevřena především pro pedagogy či studenty pedagogických oborů, ale také další příznivce divadla, kteří chtějí nahlédnout i do zákulisí příprav divadelních pro-dukcí.

Dvoudenní program je hodně nabitý. „Účastníky provedeme všemi soubory Národního diva-dla moravskoslezského, nahlédneme do zákulisí příprav nových inscenací nejen se šéfy souborů, ale také se šéfy provozu techniky nebo výroby scény a kostýmů. Kromě lekce stepu připravujeme i malý dirigentský workshop a další zajímavosti,“ přibližuje Dvořáková.

„Představíme účastníkům také nové programy Ateliéru při NDM určené široké veřejnosti. Na podzim otevřeme Klub mladého diváka, kde si s teenagery budou pravidelně povídat tvůrci našich inscenací. Chceme také nově nastartovat systematickou práci s pedagogy u nás v Ateliéru, jakousi celoroční divadelní školu, kde pedagogům nabídneme mj. inspirativní podněty pro práci se studenty v návaznosti na inscenace NDM, “ pokračuje Vladimíra Dvořáková.

Kompletní program i přihlášky na LDŠ jsou na webu NDM: https://www.ndm.cz/cz/stranka/112-letni-divadelni-skola.html

Ateliér pro divadelní vzdělávání vznikl v roce 2012 při NDM jako Ateliér pro děti a mládež. Od loňského září má vlastní prostory v komplexu opraveného Divadla Jiřího Myrona a věnuje se popularizaci divadla. Ateliér postupně rozšiřuje svou činnost napříč generacemi: pořádá akce pro nejmenší děti s rodiči, teenagery, ale také dospělé včetně seniorů.